Statybų sektorius yra vienas didžiausių taršos šaltinių Europoje, atsakingas už apie 36 proc. CO₂ emisijų, o pastatų energijos suvartojimas sudaro net 40 proc. visos ES sunaudojamos energijos. Šių aplinkosauginių iššūkių akistatoje, pastatų renovacija vis dar nėra pakankamai skatinama, o griovimas ir nauja statyba išlieka dominuojančia praktika. Jei niekas nesikeis, iki 2050 m. Europoje bus nugriauta apie 2 mlrd. kvadratinių metrų esamo pastatų ploto – tai prilygsta pusei Vokietijos pastatų fondo ir viršija viso Paryžiaus ar Berlyno plotą.

Siekiant tai pakeisti, startavo „HouseEurope!“ – Europos piliečių iniciatyva, kurios tikslas – užtikrinti, kad renovacija, pertvarkymas ir pakartotinis medžiagų naudojimas taptų miestų vystymosi prioritetu. Tik sisteminiai pokyčiai gali padėti išsaugoti vertingus pastatus, sumažinti poveikį aplinkai ir spręsti būsto prieinamumo krizę. Iniciatyva siekia, kad Europos Komisija imtųsi konkrečių teisinių priemonių, kurios paskatintų renovaciją ir statybinių medžiagų pakartotinį panaudojimą visoje Europoje.

Kodėl tai svarbu?

Šiuo metu tik 25 proc. Europos pastatų fondo yra renovuota, o renovacijos tempas tesiekia 1 proc. per metus. Europos Sąjunga yra išsikėlusi tikslą iki 2050 metų atnaujinti visą turimą pastatų fondą, tačiau, norint tai pasiekti, renovacijos mastą būtina patrigubinti. Be sisteminių pokyčių šio tikslo įgyvendinti nepavyks.

Pastatų griovimas nėra nei tvari, nei ekonomiškai efektyvi praktika. Nugriaunant pastatus prarandama ne tik jų struktūrinė vertė, bet ir vadinamoji „pilkoji energija“ – energijos kiekis, kuris jau buvo sunaudotas statybai, medžiagų gamybai ir transportavimui. Naujiems pastatams pastatyti reikia dar daugiau išteklių, o statybų sektorius kasmet generuoja daugiau nei 35 proc. visų ES atliekų.

Renovacija, priešingai, padeda išsaugoti miestų paveldą, mažinti CO₂ emisijas, skatinti vietos verslo augimą ir kurti darbo vietas bei užtikrinti prieinamus bei energiją taupančius būstus.

Ko siekia „HouseEurope!“?

Iniciatyva „HouseEurope!“ ragina įgyvendinti tris esminius pokyčius, kurie padėtų pastatų renovaciją ir pakartotinį naudojimą paversti įprasta praktika visoje Europoje:

  1. Mokesčių lengvatas renovacijai ir pakartotiniam medžiagų naudojimui. Šios lengvatos skatintų pastatų atnaujinimą, mažintų išmetamo CO₂ kiekį ir stiprintų vietines renovacijos rinkas.
  2. Bendrą pastatų vertinimo sistemą. Vieningi, skaidrūs standartai leistų efektyviau planuoti ir vertinti renovacijos projektus, stiprintų investicijų patikimumą bei užtikrintų didesnį esamų pastatų potencialo išnaudojimą.
  3. CO₂ ir įkūnytos energijos skaičiavimų įtraukimą į viso pastato gyvavimo ciklą. Tai leistų priimti pagrįstus sprendimus dėl pastatų ateities ir skatintų tvarią urbanistinę plėtrą.
„HouseEurope!“ asamblėja. E. Rodtmann nuotr.
„HouseEurope!“ asamblėja. E. Rodtmann nuotr.

Europos piliečių iniciatyva – tavo balsas gali lemti pokyčius!

„HouseEurope!“ yra oficiali Europos piliečių iniciatyva (EPI), tai tiesioginės demokratiojos mechanizmas suteikiantis ES piliečiams galimybę dalyvauti politikos formavime. Jei per metus surenkamas 1 mln. parašų iš bent 7 ES šalių, Europos Komisija privalo svarstyti pasiūlymą ir sudaryti darbo grupę, kuri nagrinės būtinus teisės aktų pakeitimus. Tai reali galimybė ne tik kalbėti apie pokyčius, bet ir juos įgyvendinti.

„HouseEurope!“ Lietuvoje

Šios iniciatyvos nacionaliniu partneriu Lietuvoje esame mes – Architektūros fondas. Šiemet žadame platų spektrą viešų renginių, kuriuose sieksime supažindinti su pastatų atnaujinimo svarba, paskatinti aktyvų įsitraukimą ir kviesime pasirašyti už „HouseEurope!“ inciatyvą. Sekite mūsų naujienas ir nepraleiskite progų sudalyvauti!

Kaip gali prisidėti?

Norint, kad šie pokyčiai įvyktų, svarbu užtikrinti plačią visuomenės paramą. Prisidėti prie šios iniciatyvos galima pasirašant peticiją oficialioje Europos piliečių iniciatyvos svetainėje bei aktyviai dalinantis informacija ir dalyvaujant mūsų organizuojamuose renginiuose.


Pasirašyk Europos piliečių iniciatyvos puslapyje >>


Plačiau apie iniciatyvą tinklalapyje houseeurope.eu >>