Energijos Žemėje netrūksta, jos yra per daug

Milijonus metų kaupta, įvairiose medžiagose glūdinti iš artimiausios žvaigždės atkeliavusi energija iki šiol apsprendžia judėjimo mūsų planetoje choreografiją. Tačiau dėl mūsų vartojimo įpročių ir jų pasekmių pasiekėme tašką, kuomet perkaitusi atmosfera kelia grėsmę ekosistemų ir žmonijos ateičiai.

Naujoviškai taikydama esamas technologijas ir permąstydama elgesio modelius, renginių serija SAULĖS LABORATORIJA kviečia kurti architektūrinius ir dizaino sprendimus, kurie padidintų saulės energijos naudojimo potencialą mūsų kasdienėje aplinkoje. 

Dirbtuvėse buitiniai prietaisai, veikiantys saulės energija

SAULĖS LABORATORIJOS dirbtuvėse derinant spekuliatyvaus dizaino priemones, kuriant realaus dydžio prototipus ir permąstant socialinius ritualus, bus siekiama pasiūlyti alternatyvius scenarijus ir tvarią infrastruktūrą.

Šioje pirmą kartą Vilniuje vyksiančioje penkių dienų SAULĖS LABORATORIJOS dirbtuvių serijoje artimos buities aplinka ir prietaisai – nuo dušų ir plaukų džiovintuvų iki kavos aparatų ir orkaičių – taps aikštele eksperimentams. Mokydamiesi ir taikydami optikos žinias, tyrinėsime ir vystysime buities objektus bei ritualus. Kaip praustis karštu dušu, džiovinti plaukus, virti kavą, kepti duoną, atlikti kitus buitinius ritualus pasitelkiant, atspindint, koncentruojant, absorbuojant, konvertuojant tiesioginę saulės energiją?

Įprastų daiktų perdarymas, siekiant kitaip įkrauti energiją buityje, paskatins kritiškai mąstyti apie mūsų priklausomybę nuo įprastinių energijos šaltinių. Kūrybinėje laboratorijoje bus siūloma diskutuoti apie tvarias alternatyvas, kurios leis atsižvelgti į kasdienius buitinius ritualus ir namų ruošą.

Projektas SAULĖS LABORATORIJA kvies į paskaitas, ekskursijas ir dizaino pratimus, o į viešą renginių programą įtrauks plačiąsias auditorijas per filmų peržiūras ir procesų bei sukurtų rezultatų pristatymus.

SAULĖS LABORATORIJOS programa

Saulės laboratorijos dirbtuvės vyks liepos 9–13 dienomis kultūros komplekse SODAS 2123 (Vitebsko g. 23, Vilnius). Dirbtuves ves Nicolas König, Lewis Horkulak, Ansgar Stadler iš  tarptautinio architektūros kolektyvo „inter-“ bei Martynas Germanavičius ir Justinas Dūdėnas
iš „Architektūros fondo“. Jose bus naudojami tiesioginiai saulės spinduliai, tad programai pasirinktas šilčiausias ir sausiausias metų mėnuo. Saulės nebuvimas neturėtų būti suvokiamas kaip ribojimas, o veikiau kaip darbo su gamta žavesys ir galimas scenarijus. 

Savaitės eigoje bus vystomos idėjos, atliekami eksperimentai, diskutuojama, kuriami prototipai. Dirbtuvių rezultatai bus eksponuojami ir demonstruojami paskutinę programos dieną atviroje viešai prieinamoje laboratorijoje po atviru dangumi. 

Nuo antradienio ryto prasidėsiančios dirbtuvės pasiūlys intensyvią ir turiningą 5 dienų programą, kuri baigsis šeštadienio vakare. Viena diena bus skirta įvadui ir kolektyviniam idėjų generavimui, trys – eksperimentams, bandymams ir konstravimui ir viena diena – pristatymo laboratorijos įrengimui bei parodai.

Į programą taip pat įtrauktos astrofizikės Simonos Bekeraitės, atsinaujinančios energetikos ir antropologijos srityse veikiančios tyrėjos Živilės Mantrimaitės ir dizainerio, dirbančio gastronomijos srityje, Tauro Stalnionio paskaitos, diskusijos, vieša filmų programa, organizuojama su „Meno Aviliu“.

Informacija dalyviams

Paraiškas kviečiame teikti iki birželio 10 d., su dalyviais organizatoriai susisieks birželio 13 d.

Bendras vietų skaičius – 15. Dirbtuvės skirtos visų kūrybinių sričių studentams ir saulės energetikos entuziastams nuo antrojo bakalauro kurso (bakalauro studijų) iki magistrantūros baigiamojo darbo rašymo pradžios. Už dalyvavimą dirbtuvėse studentai galės gauti ECTS kreditų. Dirbtuvių kalba – anglų.


Registracija į dirbtuves >


Dalyvavimas dirbtuvėse nemokamas. Organizatoriai pasirūpins medžiagomis, priemonėmis ir įprastais įrankiais bei surengs baigiamąją saulės šventę laboratorijos pabaigoje. Apgyvendinimu ir kasdieniu maitinimusi rūpinasi patys dalyviai. 

Organizatoriai: tarptautinis Ciuriche įsikūręs architektūros kolektyvas „inter-“, „Architektūros fondas“, kultūros kompleksas SODAS 2123 ir Vilniaus dailės akademija.

SAULĖS LABORATORIJĄ inicijuoja ir dirbtuves veda kultūros kompleksas SODAS 2123, inter- (Nicolas König, Lewis Horkulak, Ansgar Stadler), Architektūros fondas (Martynas Germanavičius, Justinas Dūdėnas).

SAULĖS LABORATORIJA yra Europos architektūros platformos LINA architektūros programos LINA dalis, kurią iš dalies finansuoja Europos Sąjunga. 

Dirbtuves finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.