Kaita ne tik įkūnija atsiradimą ir pradžią, bet tuo pačiu žymi sunykimą ir pabaigą. Miestai ir architektūra visuomenės transformacijos procesuose dažniau matomi kaip nekintantys atskaitos taškai, tačiau su laiku ỹra bei keičiasi ir jie. Trūkinėjant socialiniams ryšiams, nykstant ar atsirandant naujoms veikloms ir poreikiams, irimas tampa matomas ir fizinėje aplinkoje, kuri praradus savo pirminę paskirtį tampa neprižiūrima, apleista ar nenaudojama.

Gyvavimo ciklo suvokimas architektūroje kviečia naujai pažvelgti ir į žiedinio dizaino principais grįstus aplinkos kūrimo procesus. Juose gilinamasi ne tik į pastatymo, bet ir į priežiūros, galimo sunykimo ir pernaudojimo scenarijus. Be laiko dimensijos, ne mažiau reikšmingas supratimas, jog kiekvienas statinys yra tarsi socialinis bei medžiaginis mazgas. Todėl net ir smulkiausi architektūriniai sprendimai, aktyvuodami tiekimo grandinių tinklą, sujungia miesto ir užmiesčio teritorijas.

Siekdama įgyvendinti Žaliojo kurso ir žiediškumo principais grįstą aplinkos kūrimo praktiką, Lietuva kelia ambicingus tikslus[1]Lietuvos respublikos Aplinkos ministerija inicijavo įstatymo pakeitimą, pagal kurį nuo 2024 m. lapkričio 1 d. viešuosiuose architektūriniuose projektuose bus privaloma naudoti ne mažiau kaip … Continue reading, įpareigosiančius viešuose pastatuose naudoti vis daugiau atsinaujinančių, organinės kilmės medžiagų. Tačiau kokios praktikos Lietuvos statybos sektoriuje egzistuoja šiuo metu? Ar organinių medžiagų taikymas kurtų išties tvarią ir žiedinę architektūros praktiką? Kaip šių medžiagų auginimo, apdirbimo, tiekimo, taikymo ir irimo procesai galėtų prisidėti prie miestų ar regionų vystymosi?

Kūrybinės dirbtuvės „KINTANTYS BŪVIAI: suyrant užaugti“ kviečia kartu nagrinėti žiedinio dizaino galimybes architektūroje – pradedant nuo pažinties su organinėmis medžiagomis, vystomomis praktikomis iki sprendimų paieškų yrantiems – renovacijos poreikįa išgyvenantiems objektams. Dirbtuvių kūrybinis procesas vyks VU Botanikos sode, Vingio skyriuje, kuris yra jautrioje gamtinėje ir istorinėje aplinkoje, laukiančioje pokyčių. Rudens pradžioje vykstančių, kūrybinių dirbtuvių metu tyrinėjamos organinių medžiagų ir renovacijos temos persipins ir leis dalyviams tiek teoriškai, tiek praktiškai ieškoti alternatyvių sprendimų.

Kūrybinių dirbtuvių praktinę dalį ves „L’Atelier Senzu“ studijos architektai Wandrille Marchais ir David Dottelonde kartu su „ŠA atelier“ architektais Gabriele Šarkauskiene ir Antanu Šarkausku.

L’Atelier Senzu“ – 2014 m. Prancūzijoje susibūręs architektų kolektyvas, kvestionuojantis architektūros kūrimo būdus, ieškantis alternatyvų medžiagoms, kurios vartoja energiją ir teršia aplinką, kuriantis naujus inovatyvius procesus, tiek persvarstantis senesnius metodus. L’Atelier Senzu kūrybinė praktika yra grįsta mąstymu ir darymu, derinant istorines žinias ir ateities galimybes, kvestionuojant ir su optimizmu regeneruojant tai, kas jau yra.  

„ŠA atelier“ – architektų Gabrielės Šarkauskienės ir Antano Šarkausko kūrybinis duetas, kuriantis skirtingo mastelio architektūrinius projektus – gyvenamuosius, poilsio ir visuomeninius objektus, lauko erdves, interjerus, parodas ir baldus. ŠA atelier taip pat organizuoja edukacines architektūrines dirbtuves vaikams. 

Kūrybinių dirbtuvių teorinėje dalyje bus analizuojamas VU Botanikos sodo Vingio skyriaus teritorijos kontekstas, esama situacija ir pokyčių poreikis. Taip pat bus apžvelgiamos architektūrinės praktikos, statybos sektoriuje taikomos organinės medžiagos, jų savybės bei kylantys iššūkiai Lietuvoje.

Dirbtuvės atviros architektams, urbanistams ir susijusių disciplinų tyrėjams, kūrėjams, studentams ir visiems, mąstantiems kritiškai bei siekiantiems praktinių pokyčių. 

Atviras kvietimas į dirbtuves iki 2024 m. liepos 17 d.  23.59 val. (Vilnius laiku).

Dirbtuvės vyks anglų kalba.

Dirbtuvių vietų skaičius – 20.

Registracijos anketa: https://forms.gle/PtBfwCp5ZbwVRHLW6

Dirbtuvės yra žiedinio dizaino europinio aljanso „Circular Design“ dalis.

References

References
1 Lietuvos respublikos Aplinkos ministerija inicijavo įstatymo pakeitimą, pagal kurį nuo 2024 m. lapkričio 1 d. viešuosiuose architektūriniuose projektuose bus privaloma naudoti ne mažiau kaip 50% organinių medžiagų. Daugiau apie pakeitimus: https://www.lrt.lt/naujienos/verslas/4/2038719/vyriausybe-visuomeniniu-pastatu-statybose-nuo-2024-uju-50-proc-organiniu-medziagu