Trečiojo Eksperimentų platformos sezono dalyviai: Eglė Kliučinskaitė, Vika Pranaitytė, Magdalena Beliavska bei Ervinas Blažys individualiuose projektuose iš įvairių perspektyvų apmąsto aplinkos stebėjimo ir savistabos praktikas. Šių jaunų kūrėjų atradimai grįsti eksperimentais, nepatikrintais metodais ir išbandymais, įveiktais drauge su penkis mėnesius kartu veikusia mentorių komanda iš Europinės LINA platformos: Prancūzijoje gyvenančiu architektu ir vizualiųjų menų kūrėju Tevi Allan Ston Mensah bei „Palace of Un/Learning“ nariu, architektu ir tyrėju Max Utech. Prie mentorių komandos taip pat prisijungė TAAT meno kolektyvas bei skaitmeninio meno kūrėja ir eksperimentinę architektūrą praktikuojanti architektė Aiste Ambrazevičiūte.

Baigiamojo renginio metu Eksperimentų platformos kuratorė Gabrielė Černiavskaja mentorius kvies į diskusiją apie eksperimentus ir juos jungiančią stebėjimo temą, kuri yra ypač aktuali galvojant apie tai, kaip suvokiame erdvę, ją „vartojame“ ir kokias ekologinio tvarumo išraiškas architektūroje galime atrasti, jei aktyviai žiūrime. Prie diskusijos taip pat prisijungs ankstesnių sezonų Eksperimentų platformos dalyviai „XANTHO“, formuojantys šiuolaikinės piligrimystės patyriminį maršrutą per yrančius urbanistinius kraštovaizdžius, ir po skirtingus Europos bei Amerikos miestus keliaujančios „Neo-futuristinių pasivaikščiojimų“ sumanytojos Goda Verikaitė ir Aušra Česnauskytė. Klausytojų taip pat laukia svečio – Helsinkyje gyvenančio kuratoriaus ir erdvės tyrinėtojo Martino Borno paskaita.

Eksperimentų platformos kuratorė pabrėžia, kad šiam projektui svarbu atverti architektūros lauką kūrėjams iš kitų disciplinų, suteikti patogią platformą naujiems, netikėtiems žvilgsniams. Šie tikslai atsispindi šiemet atrinktų dalyvių projektuose. Ervinas Blažys projekte „Plakatai kaip architektūros katalizatoriai“ gilinasi į laikiną popierinių plakatų pasaulį, fiksuodamas jų, kaip urbanistinio sluoksnio, nuolat kintantį egzistavimą, kuriamą ir keičiamą ne–architektų. Magdalena Beliavska, miego erdves pristatydama kaip netradicines platformas mintims ir diskusijoms, kviečia į miego karalystę savo projektu „Kambarys svajoti“, kuriame išnyksta ribos tarp fizinio ir metafizinio pasaulių, o miegas virsta unikalia architektūrine patirtimi. Eglė Kliučinskaitė projekte „Iš naujo apibrėžti esamą“ dėmesį sutelkia į lėtą erdvių nykimą ir iš naujo įsivaizduoja jų ateitį. Kūrėjos objektyve, nukreiptame į Lietuvos socializmo architektūrą, atgyja jos liekanos ir galimos istorijos. Tuo tarpu, Vika Pranaitytė, tyrinėjanti apleistus Kauno pakraščių kampelius projekte „Melancholijos erdvės“, kviečia į melancholišką kelionę, kurioje apleistos erdvės suvyniojamos į eksperimentinį melancholijos gobeleną. Plačiau apie šiuos projektus – baigiamajame Eksperimentų platformos renginyje.

Programa:

13:00 – 13:30 kuratoriaus ir tyrėjo Martino Borno performatyvus pranešimas apie organizacinę fikciją
13:30 – 14:00 Eksperimentų platformos kuratorės Gabrielės Černiavskajos pokalbis su Eksperimentų platformos mentoriais Aiste Ambrazevičiūte, Goda Verikaite, Max Utech ir Tevi Allan Ston Mensah.
14:00 – 15:00 Pertrauka
15:00 – 15:30 Ervino Blažio projekto „Plakatai kaip architektūros katalizatoriai“ pristatymas
15:30 – 16:00 Magdalenos Beliavskajos eksperimento „Kambarys svajoti“ pristatymas
16:00 – 16:30 Eglės Kliučinskaitės eksperimento „Iš naujo apibrėžti esamą“ pristatymas
16:30 – 17:00 Vikos Pranaitytės eksperimento „Melancholijos erdvės“ pristatymas
17:00 – 18:00 Eksperimentų platformos dalyvių diskusija

Dizainas – Valentin Duduk.

Eksperimentų platforma yra europinės architektūros platformos LINA, kurią bendrai finansuoja Europos sąjunga, programos dalis. Architektūros fondo veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.