Prieš tris dešimtmečius Londone gimusi „Open House“ festivalio idėja netruko išplisti po visą pasaulį. Šį unikalų formatą jau pritaikė beveik 50 miestų, taip prisidėdami prie misijos didinti žinių apie kokybišką architektūrą prieinamumą. „Open House“ festivalių metu vykstančios ekskursijos suteikia išskirtinę galimybę mokytis per tiesioginę pačių pastatų pažintį.

Siekdamos stiprinti „Open House“ idėją ir tobulinti bei plėsti šį unikalų formatą, naujam bendradarbiavimo projektui susibūrė 11 atviros architektūros savaitgalius įgyvendinančių Europos kultūros organizacijų. „Open House Europe“ sujungs Atėnuose, Bilbao, Brno, Dubline, Esene, Lisabonoje, Milane, keliuose Slovėnijos miestuose, Stokholme, Taline, Salonikuose ir Vilniuje organizuojamus festivalius, sukurs unikalias galimybės žinių ir idėjų mainams bei įgyvendins daugybę naujų veiklų ir renginių.

Europos Sąjungos bendrai finansuojamas projektas sieks įtraukti ir kituose Europos miestuose organizuojamus atviros architektūros savaitgalius, tačiau senuoju žemynu neapsiribos. Įgyvendindami projekto programą, „Open House Europe“ partneriai bendradarbiaus ir aktyviai dalinsis gerosiomis patirtimis su itin plačiu „Open House Worldwide“ tinklu.

Trejų metų projektas kasmet dėmesį sutelks vis nauja aktualia kryptimi: tvarumo, prieinamumo ir įtraukties bei ateities paveldo. Šios tematinės ašys leis „Open House Europe“ tikslingai skatinti diskusijas apie šiuolaikinę ir paveldo architektūrą, jos vertę ir kokybę. Projektas sieks sustiprinti architektūros, kaip pozityvių pokyčių kūrėjos, vaidmenį sprendžiant aktualius socialinius ir aplinkosaugos iššūkius.

Projekto programoje numatomos kasmetinės asamblėjos skirtinguose Europos miestuose, savanorių mainų programa, interaktyvi ir informatyvi skaitmeninė platforma bei įvairios inovacijos pačiuose „Open House“ festivaliuose. Skirtingų miestų lankytojai galės dalyvauti vizualių istorijų konkursuose, kurie skatins gilintis į kasmetines „Open House Europe“ temas ir interpretuoti jas per savo patirtis ir žinias įgytas atviros architektūros savaitgalių metu.

Visa projekto programa bei tikslai bus pristatyti kovo 3 d., 18 val., Nacionalinėje dailės galerijoje vyksiančiame įžanginiame renginyje. Partnerių-organizacijų atstovai papasakos apie savo miestuose organizuojamus atviros architektūros savaitgalius, o renginį vainikuos įkvepianti diskusija apie architektūrinį raštingumą ir visuomenės įsitraukimą į miestokūrą. Renginys nemokamas ir atviras.

„Open House Europe“ projektą koordinuoja Architektūros fondas, bendrai finansuoja Europos Sąjunga.