Balandžio 25-26 dienomis Vilniuje įvyks pirmasis „Open House Vilnius“ atviros architektūros savaitgalis. Jo metu vilniečiai ir miesto svečiai yra kviečiami pažinti šiuolaikišką ir išskirtinę Vilniaus miesto architektūrą. Renginio metu duris atvers 30 sostinės pastatų, kurie įprastai yra neprieinami visuomenei. Visą savaitgalį juose apsilankyti bus galima tiek savarankiškai, tiek dalyvaujant ekskursijose su gidais, pastatų darbuotojais, gyventojais bei architektais.

Renginys nemokamas ir atviras visiems!

„Open House Vilnius“ savaitgalio lankytojai taip pat galės ne tik susipažinti su pastatais, bet ir sudalyvauti įvairiuose renginiuose. Rekomenduojame net keturis įkvepiančius pokalbius!

BALANDŽIO 25 D. (ŠEŠTADIENIS)
15.00 val. | Lietuvos Kompozitorių sąjungos namai (A. Mickevičiaus g. 29)

Paskaita apie  Kompozitorių namų statybos ir architektūros istorijas bei vieną ryškiausių modernizmo architektūros kūrėjų – V. E. Čekanauską su istorike Marija Drėmaite

Marija Drėmaitė – architektūros istorikė, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos generalinė sekretorė; domisi XX a. architektūros kontekstais, dalyvauja Šiaurės ir Baltijos šalių moderniosios architektūros istorijos projektuose, 2012 m. su kolegomis išleido knygą „Architektūra sovietinėje Lietuvoje“.
Kompozitorių sąjungos namai su gyvenamuoju kvartalu – tai vienas pirmųjų šiaurietiško modernizmo objektų Lietuvoje. Pastato architektūroje jaučiama stipri skandinaviškos architektūros įtaka. Šį įkvėpimą jauni kūrėjai – architektai V. E. Čekanauskas ir V. Brėdikis – parsivežė iš SSRS Architektų sąjungos organizuotos kelionės į Suomiją ir pritaikė lietuviškame kontekste.

BALANDŽIO 25 D. (ŠEŠTADIENIS)
16.00 val. | Šiuolaikinio meno centro skaitykla (Vokiečių g. 2)

Victoria Thornton paskaita apie architektūrą VISIEMS

Victoria Thornton yra organizacijos „Open-City” įkūrėja ir direktorė. Ji daugelį metų dalyvauja architektūriniame gyvenime tarpininkaudama tarp skirtingų interesų grupių bei siekia įtakoti architektūrinius procesus taip, kad miestai būtų kuriami gyvybingi, ir kad kiekvienas galėtų šiame procese dalyvauti. 1992 m. ji pirmą kartą iniciavo festivalį „Open House” Londone, vėliau įsteigė pasaulinį „Open House Worldwide” tinklą. V. Thornton yra pripažinta viena iškiliausių architektūros edukatorių Jungtinėje Karalystėje, 2012 metais buvo įvertinta Britų Imperijos Ordinu (OBE) už ilgametį indėlį architektūros kultūros ir edukacijos srityje.
Kokybiški pastatai ir viešosios erdvės yra neatsiejami nuo gyvybingų miestų kūrimo ir puoselėjimo. Tačiau dažnai pasitaiko, kad tarp plačiosios visuomenės ir tarp tų, kurie miestus kūria bei stato, esti barjeras. Dėl šios priežesties, pasak V. Thornton, prieš 23 metus sumanytas renginys „Open House London” yra geriausias būdas mokytis, suprasti ir diskutuoti apie mūsų miestų bei architektūros kokybę.
Paskaita vyks anglų kalba.

BALANDŽIO 25 D. (ŠEŠTADIENIS)
17.00 val. | Tuskulėnų rimties parko kolumbariumas-koplyčia, dvaro oficina (Žirmūnų g. 1F)

Tuskulėnų rimties parko kolumbariomo-koplyčios istorijos su menininku Giteniu Umbrasu

Pasibaigus šeštadienio dienos ekskursijų ciklui, dvaro oficinoje, konferencijų salėje kviečiame į pokalbį-diskusiją su Giteniu Umbrasu – vienu pagrindinių koplyčios-kolumbariumo idėjos autorių, jos puoselėtoju ir įgyvendintoju, o taip pat unikalios mozaikos koplyčios erdvėje kūrėju.
Kita šio menininko kūrybos erdvė – miestas. Sunku būtų rasti nežinančius plytelės „Stebuklas“ Katedros aikštėje, kiekvieną pavasarį pražįstančių Neries „Meilės krantų“, „Čiulbančio kryžiaus“ Žvėryno rajone ar buvusio KGB pastato cokolio, šalia Lukiškių aikštės, išmarginto aukų vardais ir pavardėmis. Kviečiame susipažinti ir pasiklausyti G. Umbraso minčių apie Tuskulėnų rimties parko kolumbariumo-koplyčios projektą ir miesto meną. Taip pat bus galima išvysti autoriaus eskizų ir maketo ekspoziciją.

BALANDŽIO 26 D. (SEKMADIENIS)
11.00 val. | Lietuvos nacionalinis dramos teatras (Gedimino pr. 4)

Prisiminimų rytmetys Teatro rekonstrukcijos istorijos gyvai

Ar žinojai, kad dabartinis Nacionalinis dramos teatras yra rekonstruotas buvęs Liutnios teatras? Kaip gimė S. Kuzmos skulptūrinė kompozicija „Mūzų šventė“? Su kokiais iššūkiais teko susidurti architektams ir konstruktorei? Kaip teatras buvo vertinamas miestiečių daugiau nei prieš tris dešimtmečius atvėrus jo duris? Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus bus galima išgirsti gyvai iš teatro rekonstrukcijos autorių.
Kviečiame į neeilinį susitikimą su dramos teatro 1981 metų rekonstrukcijos architektais Vytautu ir Algimantu Nasvyčiais, konstruktore Janina Maroziene ir architektūros kritiku Jurgiu Vanagu. Susitikimą ves architektūros istorikas Vaidas Petrulis.
Renginys vyks Lietuvos nacionalinio dramos teatro posėdžių salėje Nr. 248 (antrame administracijos pastato aukšte), įėjimas per pagrindinį LNDT įėjimą.