/…/ Visada smagu įkopti į dailiai sukonstruotą, medinių pilių architektūrą imituojantį „etno-tek“ (ethno-tech) estetikos apžvalgos bokštą ir pamatyti kvapą gniaužiantį ikonišką lietuvišką laukų, miškų ir upių vingių panoramą. Tačiau nulipus nenorom kyla klausimų: kokie mechanizmai čia veikia? Kodėl mums reikia to pakilimo virš žemės ir to visa aprėpiančio žvilgsnio iš viršaus? Kaip tai formuoja mūsų santykį su kraštovaizdžiu, gamta ir „sava žeme“? /…/

Kviečiame aplankyti virtualią parodą, kurioje pristatome Julijos Račiūnaitės grafikos kūrinių seriją „Neišvengiamas peizažas“ ir Jurijaus Dobriakovo tekstą „Gamtos metanaratyvai“. Paroda atskleidžia autorių mintis apie invazijas tokių mikro-architektūrinių objektų kaip pažintiniai takai ar apžvalgos bokštai, kurie tarsi nepastebimai įsiterpia į gamtines vietoves, bet lygiai taip pat nematomai ima struktūruoti ir keisti mūsų suvokimą apie ypatingus ir vertinamus gamtovaizdžius ar kraštovaizdžius. Pasak Jurijaus Dobriakovo, „tai vieni iš tų įdomiausių mikroarchitektūrinių mimikrinių objektų, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodo lyg mūsų kasdienybėje savaime suprantami, niekuo neypatingi, jokio gilesnio apmąstymo neišsaukiantys objektai ar reiškiniai. Tačiau taip atrodo tik tol, kol į juos nepažvelgsi kitu kampu.“

Tai antroji serijos „Building Narratives“ (Materialūs pasakojimai) mikroparoda, „fiziškai“ vykusi kultūros komplese SODAS 2123 2020 m. spalio 22-26 d., Vilniaus galerijų savaitgalio metu. 


Apie „Building Narratives“

Mikroparodų serijoje pristatome kūrinius, gimusius Architektūros fondo plėtotos programos „Building Narratives“ metu 2019–2020 m. „Building Narratives“ programoje dalyvavę kūrėjai tyrinėjo architektūros ir pasakojimo santykius, kuomet pastatus formuoja ne tik tradicinės medžiagos – dabar ne mažiau svarbiu fizinės erdvės konstravimo elementu tampa pasakojimai. Nesvarbu, ar jie yra sukurti vardan viešųjų ryšių ar susiformavę savaime, pasakojimai kuria mūsų požiūrį į aplinką. Girdėdami, skaitydami ar dėliodamiesi juos iš fragmentų galime nuspręsti ar mus supanti aplinka yra gera, naudinga ir graži. Tuo pačiu metu, naujų pasakojimų atsiradimas gali pakeisti seniai suformuotą požiūrį į aplinką. Tai kas anksčiau buvo netinkama, gali tapti naudinga, kas buvo negražu, gali pasirodyti patrauklu – visa tai gali įvykti be jokių fizinių pokyčių.  Naujas pasakojimas transformuoja architektūrą, todėl tampa ypač svarbu suprasti, kaip skirtingi kalbėjimo apie architektūrą būdai gali formuoti jos ateitį. Programos „Building Narratives“ metu Architektūros fondas siekė atrasti autentiškus ir asmeniškus pasakojimus bei paskatinti kūrėjus įsitraukti juos kuriant. Programa apjungė Architektūros fonde vykusius projektus ir jų metodus, ieškant bendrų vardiklių tarp tinklalaidžių ir publikacijų platformos „Aikštėje“ ir programoje dalyvavusių Future Architecture platformos kūrėjų.

„Building Narratives“ yra ir Future Architecture platformos ir Europos architektūros programos 2020 m. dalis. Programą ko-finansuoja Europos sąjungos programa Kūrybiška Europa. Strateginis partneris – Lietuvos kultūros taryba. Partneris – Kaunas 2022 programos „Modernizmas ateičiai“ ir „Visi kaip vienas“.