Jau trečius metus „Open House Vilnius“ skelbė atvirą festivalio plakato konkursą. Džiugu, kad net 47 dalyviai metė komisijai iššūkį išrinkti laimėtoją. Galiausiai po ilgų diskusijų ja tapo Staselė Jakunskaitė, komisijos nuomone geriausiai atskleidusi šių metų „Open House Vilnius“ temą „Architektūra yra jausmas“.

Šiemet „Open House Vilnius“ 2021 kvies pažinti ir atrasti Vilniaus pastatus per jausmų prizmę. Tiek architektas, tiek pastato žiūrovas ar lankytojas savo santykį su juo patiria įvairiais jausmais. Pirmasis juos savo kūryboje užkoduoja, o antrasis šią žinutę perskaito per savo asmeninės patirties prizmę.

Savo darbu Staselė Jakunskaitė festivalio temą perteikia „per konceptualią iliustraciją ir pasinėrimo į pastatą idėją, kaip betarpišką architektūros patyrimą. Susiliejantys vandens ir pastato motyvai čia taip pat simbolizuoja jausmus tarsi gilų, banguojantį vandenyną.“

2021 m. Open House Vilnius plakatas. Autorė – Staselė Jakunskaitė.
2021 m. Open House Vilnius plakatas. Autorė – Staselė Jakunskaitė.

Komisija taip pat išrinko 3 favoritus, kurių darbai savitai interpretuoja šių metų temą:

Pijus Cicėnas: „Šiandien gyvename skaitmeninio ir modernaus pasaulio laiku, kuomet pastarųjų mėnesių pasauliniai pokyčiai žiūrovus perkelė į izoliuotas erdves, kur vyksta kiekvieno asmeninės potyrių savirefleksijos paliekančios naujus pėdsakus monumentuose. Visgi architektūra nėra izoliuotas menas, architektūra veikia santykį tarp menininko, kūrinio ir žiūrovo, kur vizualume atsispindi ekonomikos, technologijų, skonio, potyrio, minties, vaizduotės ar net politinio jautrumo būklė. Nors statinys tik „konstruktyvinė dėlionė“, kurią žmogus struktūrizuoja šie atspindžiai slypi kiekviename architektūros estetinio elemento lygmenyje: pradedant funkcija, forma, konstrukcija, baigiant tokiais svarbiais aspektais kaip tvarumas ir gerovė. Man gerovė tai poveikio visuma, apimanti pastato atvirumą, dialogą bei patirtis. Šių dienų kontekste, Open House Vilnius, mes turime išskirtinę galimybę pažinti pastatus ir erdves juos patiriant, nes architektūra yra jausmas. Jausmas sužadinantis norą visapusiškai augti ir tobulėti.“

Autorius – Pijus Cicėnas.
Autorius – Pijus Cicėnas.

Pijus Burakas: „Apima keistas jausmas, prisiminus laikus, kai visų gyvenimas buvo panašus, o gal net ir vienodas. Mes, to laikmečio vaikai, jautėmės atviri net ir uždarame pasaulyje. Raketos, sūpynės, gaubliai – buvo mūsų ir žaislai, ir namai, kuriuose praleisdavome ištisas dienas. Nors žaidimų aikštelėse dūkdavo tik vaikai, simbolių kupiname gyvenime dalyvavo ir tėvai, ir seneliai.“

Autorius – Pijus Burakas.
Autorius – Pijus Burakas.

Lauksminė Steponavičiūtė: „Miestas – vieta, kurioje įvairūs statiniai tarpusavyje persipina kultūriškai, kontekstualiai, istoriškai, jausmiškai, asociatyviai, sentimentaliai. Vaikščiodamas po Vilnių ir stebėdamas aplinką gali patirti įvairių jausmų: galbūt būsi sujaudintas įspūdingų gotikos, baroko ar renesanso architektūrinių stilių, o jau pasukęs už kampo patirsi visai kitas emocijas, sužadintas sovietmečio betoninių kubelių. O gal pakeliui rasi pastatą, kuriame gyveno ir kūrė mėgstamas poetas ar dailininkas. Ar dar kartą eidamas ta pačia gatve nustebsi vėl atradęs kažką naujo – akį patrauks modernūs šiuolaikinės architektūros statiniai, iki šiol nematyta skulptūra ar horizonte netikėtai išdygęs naujas pastatas, sparčiai keičiantis Vilniaus veidą. Stebint šiuos pokyčius norisi miestu domėtis, gilintis į jo istoriją, neužmiršti anksčiau stovėjusių ir įsiminti dabar stovinčių pastatų „kūnus“ – jų formas, detales, siluetus. Plakate vaizduojami atminty įsirėžiantys, atpažįstami Vilniaus pastatų siluetai komunikuoja tarpusavyje ir su stebėtoju. Žaismingai personifikuoti mojuoja, kviečia susipažinti, klausti ir bendrauti, skatina atrasti miestą įvairiais netikėtais rakursais, kultūriniais sluoksniais ir taip sukurti naujus asmeninius ryšius, asociacijas ir jausmus su konkrečiomis Vilniaus vietomis.“

Autorė – Lauksminė Steponavičiūtė.
Autorė – Lauksminė Steponavičiūtė.

Nuoširdžiai dėkojame visiems konkurso dalyviams už jų kūrybiškumą ir įdėtą darbą!