KUO POKALBIS ĮKVEPIANTIS?

1978 metų gegužės mėnesį Talino mokslų akademijos fojė buvo atidaryta paroda lakonišku pavadinimu: „Architektūros paroda 78“, kurioje pristatyti keturiolikos architektų, menininkų bei dizainerių kūriniai. Parodos dalyviai – vėliau pavadinti „Talino mokykla“ – rodė tuo laikotarpiu neįprastus darbus: Architektų sąjungos narių laidojimo vietos sutvarkymo projektą, apleisto plieninio konteinerio, pavadinto „Monumentu“, nuotrauką ir Prof. Benjamino Spock namo projektą, pristatė „Nematomos architektūros“ koncepciją bei demonstravo parodos dalyvių vestuvines nuotraukas.

Paroda paskatino kritikuoti nelanksčius reikalavimus pastatams, masinę sovietinę statybą, standartizaciją ir modernistinį miestų planavimą bei pradėti viešą pokalbį apie architektūros vaidmenį visuomenėje ir kultūros srityje.

Šiame pokalbyje bus pristatyta „Talino mokyklos“ architektų veikla 8-9 XX amžiaus dešimtmečiuose: nuo pasivaikščiojimų ir hepeningų apleistose miesto vietose iki filmų, skaidrių peržiūrų ir piešinių. Šiomis šiuolaikinio meno formomis buvo siekiama pertvarkyti aplinką ir skatinti oficialios institucionalizuotos architektūros kritiką. Paskaitoje taip pat bus aptariama tuo laikotarpiu išryškėjusi priešprieša tarp architektų ir oficialių architektūros įstaigų.


Andres Kurg. Talino architektūros mokykla – brėžiniai, parodos ir pastatai >>


Rekomenduojamos knygos


ACROSS THE RED RIVER. SELECTED TEXTS 1972-2001

Vilen Künnapu

THE CONCISE DICTIONARY OF MODERN ARCHITECTURE. PHOTOGRAPHS 1974-1986

Jüri Okas

Konceptuali fotografijų knyga, pristatanti vizualinį-kultūrinį jaunų architektų grupės iš Talino kontekstą septyniasdešimtaisiais ir aštuaniasdešimtaisiais.

Knygas rasite Architektūros fondo knygų lentynoje Nacionalinės dailės galerijos (NDG) dailės informacijos centre.