Gegugužės 16-21 dienomis “Architektūros [vaikų] fondas” smarkiai praplėtė geografines savo veiklos ribas: keturios iniciatyvos savanorės dalyvavo “Archikids”* festivalyje Londone ir surengė kūrybines dirbtuves vaikams “Postcards from London” (“Atvirlaiškiai iš Londono”).

Pavasarį Open-City organizacija paskelbė viešą konkursą, kurio tikslas buvo surasti inovatyvių, originalių ir žaismingų idėjų festivalio programai. Architektus, menininkus, dizainerius jie kvietė siūlyti kūrybinių dirbtuvių vaikams (8-12 m.) scenarijus. Architektūros [vaikų] fondas pasiūlė idėją fotografuoti supančią aplinką ir analizuoti užfiksuotus kadrus piešiant, kalbanti. Procesas buvo smagus, o įkvėptos šios patirties, projekto savanorės Sigita Simona, Karolina, Aurelija ir Sandra jau nekantrauja panašias foto-dirbtuvėles surengti ir čia Lietuvoje.

Su dalyviais tyrinėjome architektūrą per kelias skirtingas temas: gamtą mieste, įėjimus, mastelį, medžiagas ir paviršius, siluetus, konstrukcijas. Temas pristatėme atskirai skirtingose sesijose, tačiau galiausiai supratome, kad jas galima pritaikyti skirtingo amžiaus grupėms. Pavyzdžiui dvimetis dažnai gali rasti įdomesnių gamtos ir miesto kontrastų, nei paauglys, kuriam ši tema gali atrodyti nuobodi.  

Aurelijos Slapikaitės-Jurkonės nuotr.

Tam, kad dalyvautų šiose dirbtuvėlėse, vaikams ir jų tėvams nereikėjo papildomų žinių ar išsilavinimo, svarbiausia buvo pastabumas ir jautrumas. O mums buvo svarbu užmegzti asmeninį santykį su kiekvienu dalyviu. Skatinome diskusiją su vaikais ir jų tėvais, nes per gyvą bendravimą ir pokalbį gali išgvildenti reikšmimgus dalykus, pasidalinti savo žinojimu su vaiku ir pats išmokti netikėčiausių dalykų.

Dalyviai fotografavo savarankiškai, o jiems sugrįžus su atrinktuoju kadru dažniausiai klausdavome ‘kodėl?’. Kodėl būtent ši vieta, ši nuotrauka? Kas ir kodėl toje aplinkoje žavi ar erzina? Kas galėtų būti kitaip? Stulbino vaikų įžvalgios pastabos ir konkretumas, o labiau už viską – užfiksuoti aplinkos vaizdai iš vaiko perspektyvos.

Aurelijos Slapikaitės-Jurkonės nuotr.

Nuotraukos fiksavo ne pavienes detales, pastatus ar daiktus, o buvo apmąstyti kadrai, atskleidžiantys konkrečios temos esmę. Vaikų darytas nuotraukas spausdinome vietoje ir festivalio metu, visą savaitgalį, jas eksponavome parodoje, kurią galėjo pamantyti ne tik dalyviai, bet ir atsitiktiniai praeiviai. Po renginio atvirlaiškius išsiuntėme paštu tais adresais, kuriuos kitose atvirlaiškių pusėse užrašė patys vaikai. Tokiu būdu visas dirbtuvėlių ir edukacijos procesas įgavo tęstinumo – kiekviena nuotrauka savyje talpino vaiko mintį – tam tikrą žinutę apie aplinką, ir ta žinutė buvo perduota toliau močiutei, seneliui, tėčiui, draugui…

Aurelijos Slapikaitės-Jurkonės nuotr.

Po dirbtuvėlių dar turėjome laiko susitikti su Open-City organizacijos įkurėja ir vadovė bei Archikids festivalio iniciatore Victoria Thornton. Ji pastebėjo, kad „Archikids“ architektūros festivalis vaikams, skirtas ne tiek vaikams, kiek suaugusiems, žinant, jog dalyvaujant vaikams, jiems asistuos jų tėveliai. Ir išties, suaugusiųjų aktyvumas stebino, pasiūlytos architektūros fotografijos temos intrigavo savitai atrasti jau pažįstamą aplinką ir keturmečius, ir keturiasdešimtmečius. Mūsų pasiūlytos dirbtuvėlės nebuvo renginys, kuriame vaikai atvedami dalyvauti, kad tėvai galėtų ramiai sėdėti ant suoliukų ir kalbėtis. Tėvai ir jų vaikai tapo lygiaverčiais partneriais kartu vykdant užduotį.

Daugiau apie “Archikids” festivalio istoriją, architektūros edukacijos vaikams ir jaunimui svarbą bei formas jau visai greitai kviesime skaityti interviu su Open-City organizacijos įkūrėja ir vadove Victoria Thornton.

*“Archikids“ festivalis – tai savaitgalio renginys šeimoms, kurio metu vaikai ir jų tėveliai kviečiami įsitraukti į kelias dešimtis miesto centre vykstančių kūrybiškų užsiėmimų – kūrybines dirbtuves, žaidimus, ekskursijas – tam, kad geriau pažintų bei pamiltų architektūrą, savo aplinką, miestą. Šiemet festivalis, kaip atskiras architektūros kultūros skatinimo renginys vaikams, buvo organizuojamas jau antrąjį kartą. Festivalio tinklalapis randamas čia.