Panemunėlio geležinkelio stotis (Rokiškio r.) – jau trečias miestelis „Keliaujančių architektūros dirbtuvių“ projekte. Per 16 Lietuvos miestelių žaliuoju autobusiuku keliauja ir dirbtuves su vaikais rengia savanoriai. Šį kartą komanda buvo didelė ir įvairi: nuo praktikuojančių architektų, architektūros studentų iki dizainerių ir video menininkų.

Miestelyje savanorius pasitiko Universalaus daugiafunkcio centro (toliau UDC) vadovė Laima Samuilovienė. Susirinko kiek daugiau nei dvidešimt nepatiklių, bet smalsių akių vaikų. Kiekviename miestelyje vienas iš pirmųjų darbų būna šešiakampės palapinės statyba kartu su vaikais. Didžiulė 14 metrų skersmens pastogė saugo nuo lietaus, taip pat ten vyksta pasitarimai ir žaidimai. Po bendro palapinės stiebo kėlimo augantis vaikų pasitikėjimas dar sustiprėjo jų vedamoje ekskursijoje. Vaikai aprodė geležinkelio stotį, buvusią parduotuvę, kurioje neva vaidenasi, Šetekšnos upelį, mokyklą su stadionu ir kitas vietas, kuriose dažniausiai leidžia laiką.

Pirmoji oficiali dirbtuvėlių diena prasidėjo komandą buriančiais žaidimais ir pokalbiais apie mus supančią aplinką. Bandėme atsakyti į klausimus, kas ją formuoja ir kaip pradėti ją keisti ir kurti pačiam, nelaukiant paraginimo iš šalies. Dar kartą aptarėme populiarias susitikimų vietas: turgelio stoginę prie geležinkelio stoties, mokyklos sporto aikštyną, Šetekšnos upelės pakrantę. Atidžiai klausydamiesi jaunųjų pasakojimų pastebėjome, kad iki patogaus maudymuisi kranto, neapžėlusio aukštomis žolėmis, vaikams tekdavo daryti didžiulį lankstą. Vaikų iniciatyva nusprendėme suformuoti artimesnį priėjimą prie akmenų rėvos Šetekšnoje, visai šalia mokyklos stadiono. Nieko nelaukę visi pasiraitoję rankoves kibome pjauti medžių išvartų, šveisti gražiųjų upės akmenų ir rauti nereikalingų žolių. Kita komandos dalis pasiryžo įrengti laiptelius pylime nuo stadiono ir jaukų takelį per mišką link upės.

Antrą dieną rinkome antrines žaliavas, kurias sėkmingai panaudojome tvarkydami aplinką. UDC vadovė Laima atidavė senas darželio loveles, kurios perdirbus virto šiukšliadėžėmis ir laiptelių turėklais. Panemunėlio pagrindinės mokyklos direktorius Mykolas davė nereikalingų betono trinkelių, iš kurių sudėliojome laiptelius link upės. Tęsdami darbus trečią dieną visiškai išvalėme pakrantę ir sudėjome naują kompoziciją iš akmenų. Seni futbolo vartai su mokyklos ūkvedžio pagalba virto unikaliu objektu – lauko sofa virš vandens. Išsimaudę vaikai gali sėdėti sumerkę kojas į vandenį ir medituoti klausydamiesi per akmenis čiurlenančio vandens. Taip kartu su vaikais mokėmės atkreipti dėmesį į savo artimiausią viešąją aplinką, būti bendruomeniškiems ir nepamiršti ryšio su gamta. Apibendrinus, Panemunėlio geležinkelio stoties atveju daugiau susitelkta Šetekšnos kraštovaizdžio tvarkymui bei rekreacinės viešosios erdvės formavimui, nei apibrėžto objekto kūrimui.

Paskutinės dienos vakarą pakvietėme vaikų tėvelius ir vietinę bendruomenę į dirbtuvėlių rezultatų pristatymą. Pagirti darbštūs ir kūrybingi vaikai, peržiūrėtas „šviežias“ filmukas apie procesą ir aplankytas pats darbo rezultatas. Tikimės, kad pradėtos iniciatyvos vaikų ir bendruomenės bus palaikomos ateityje, jos išsivystys į vis didesnius projektus.


Panemunėlio geležinkelio stotis (Rokiškio raj.)


2013 liepos 2-4 d.


REZULTATAS: Betono laipteliai su turėklu nuo mokyklos sporto aikštyno, išvalytas ir smėliu nubarstytas takelis per mišką, landšafto darbai upėje: suformuota akmenų rėva ir sukurtas objektas – “sofa virš vandens”.

SAVANORIŲ KOMANDA: Mantas Timaitis, Rolandas Palekas, Algimantas Grigas (kuratorius), Kęstutis Baranauskas, Žilvinas Baranauskas, Morta Pilkaitė, Daumantas Vladarskis, Kamilė Milašiūtė ir Armas Rudaitis.

VIETOS KOORDINATORĖ: UDC vadovė Laima Samuilovienė.

DIRBTUVĖLIŲ DALYVIAI: Urtė, Airidas, Valentas, Žilvinas, Goda, Viktorija, Martyna, Akvilė, Saulenė, Karolis, Gvidas, Linas, Gintarė, Deimantė, Andžela, Beta, Ugnė, Odeta, Vaidas, Vytautas, Visalgas, Arnas, Evita, Domantas, Rokas ir Matas.
Bendruomenės atstovai, be kurių palaikymo būtų buvę sunkiau: UDC vadovė Laima Samuilovienė, Panemunėlio pagrindinės mokyklos direktorius Gintautas Rekerta ir kiti darbuotojai.

KAD’13 – „Keliaujančios architektūros dirbtuvės“ – tai pirmas „Architektūros [vaikų] fondo“ organizuojamas didelio masto projektas, vyksiantis vasaros atostogų metu, kuriuo norima atkreipti visuomenės, ypač vaikų, dėmesį į kasdienę žmogų supančią aplinką. Projektu siekiama parodyti, kad aplinka rūpintis, ją puoselėti ir keisti galima realiomis, daug materialių ir žmogiškųjų išteklių nereikalaujančiomis priemonėmis. Projekto metu bus aplankyta 16 Lietuvos miestelių.

„Architektūros [vaikų] fondas“ – jau trečius metus gyvuojanti savanoryste paremta “Architektūros fondo” iniciatyva, kurianti ir įgyvendinanti architektūros edukacijos programas vaikams.

Teksto autorius – Algimantas Grigas

Video – Armas Rudaitis ir Kamilė Milašiūtė