Ignalinos rajone esantis Dūkšto miestelis – jau ketvirtasis “Keliaujančių architektūros dirbtuvių” kelionės taškas. Žaliasis dirbtuvių autobusiukas dar sėkmingai važiuoja, po kiekvienų dirbtuvių savo atsargas papildome naudingomis priemonėmis – įdomiomis medžiagomis, kurios lieka po buvusių dirbtuvių, keletu naujų įrankių arba vertingų daiktų.

Dūkštas – ežeringo Lietuvos krašto puošmena, panašėtų į kurortą, jeigu ne apleistas vertingas architektūros paveldas. Miestelio centras ramus ir tvarkingas, jį puošia baltoji Šv. Stanislovo Kostkos bažnyčia ir sutvarkyta ežerėlio pakrantė. Tačiau projekto komandos tikslas – miestelio pakraštyje prie geležinkelio esanti Dūkšto vidurinė mokykla, kur žaliajį autobusiuką pasitinka mokyklos pavaduotoja Gražina Sobčikienė bei linksmai nusiteikęs vaikų būrelis. Mokyklos teritorija – be galo tvarkinga ir asketiška, nuo miestelio atskirta penkiolikos minučių keliu pro laukus arba palei geležinkelį. Mokyklos ramybė įkvėpė čia likti ir įpareigojo sukurti kažką subtilaus ir jautraus.

Mūsų įspūdžiai prasidėtų nuo paskutiniąją projekto dieną aptarimo metu vaikams užduoto klausimo – nuo ko viskas prasideda? Viskas prasideda nuo nieko, atsakė jie ir buvo teisūs.

Dūkšto mokyklos kiemo erdvė mums pasirodė didelė ir tuščia, tvarkinga ir prižiūrima, čia pajutome vaikų įvardytą “nieką” ir “nieko” įkvėptą “viską”. Su keturiolika linksmų ir entuziastingų Dūkšto vaikų kibome kurti. Idėjų buvo daug ir įvairių, nes projekto erdvė prašyte prašėsi būti užpildoma – bendravimą skatinančiomis sėdėjimo vietomis, šešėliuojančiomis pavėsinėmis, įdomiomis karstyklėmis ir supynėmis, spalvomis ir gera nuotaika.

Įpusėjus pirmajai dienai išsirinkome vietą projektui – iš visų įėjimų į mokyklos teritoriją matomą krepšinio aikštelę ir aplink ją esančią pievelę. Šioje vietoje nusprendėme sukurti tris objektus, kurie įkvėptų visos mokyklos vaikus būti kartu – pievelėje besirangančius suolelius, medinę terasą ant krepšinio lanko stovo bei kūrybiškų naujų žaidimų platformą ant krepšinio aikštelės dangos. Prie projekto prisijungė ne tik keturiolika vaikų ir devyni savanoriai, bet ir mokyklos direktorė Julija Griškienė su šeima bei pavaduotoja Gražina Sobčikienė.

Sunkų darbą derinome su pramogomis – visi žinojome, kad dienos pabaigoje bus šaunu ne tik pasigėrėti savo nuveiktais darbais, bet ir kartu išsimaudyti Persveto ežere. Projekto savanorius įkvėpė Dūkšto vaikų ir gyventojų gerumas bei nuoširdumas – vaišinomės vaikų pririnktomis avietėmis, šviežiu pienu ir sūriu, o didžiausią įspūdį paliko žibančios vaikų akys ir prisirišimas prie trumpam užklydusių svečių.

Projekto rezultatus pristatėme vaikų tėveliams, klausėmės vieno projekto dalyvio atliekamos muzikos akordeonu, kalbėjomės apie miestelio legendas bei pažadus tęsti projekto pradėtus darbus. Tikimės, kad projekte dalyvavusiems vaikams palikome neišblėstančių įspūdžių ir įkvėpėme norą veikti kartu. Tikimės, kad jie išaugs kūrybingais bei savo aplinką kuriančiais žmonėmis.

Dūkštas (Ignalinos raj.)

2013 m. liepos 5 – 8 d.

REZULTATAS: trijų dalių projektas Dūkšto vidurinės mokyklos kieme – piešinys ant krepšinio aikštelės (kūrybingų naujų žaidimų erdvė), medžio terasa ant krepšinio lanko stovo ir suoliukų grupė iš vietoje rastų medžiagų – rąstų, medžio lentų bei senų mokyklinių baldų.

SAVANORIŲ KOMANDA: Aurelija Tulauskaitė, Edgaras Tabauskas, Eglė Jacinavičiūtė, Ieva Saldauskaitė, Jūratė Bukauskaitė, Greta Valentukevičiūtė, Laima Čijunskaitė, Margarita Kaučikaitė (kuratorė), Vincentas Vienožinskis.

VIETOS KOORDINATORĖ: Dūkšto vidurinės mokyklos pavaduotoja Gražina Sobčikienė.

Keliaujančios architektūros dirbtuvės“ – tai pirmas „Architektūros [vaikų] fondo“ organizuojamas didelio masto projektas, vyksiantis vasaros atostogų metu, kuriuo norima atkreipti visuomenės, ypač vaikų, dėmesį į kasdienę žmogų supančią aplinką. Projektu siekiama parodyti, kad aplinka rūpintis, ją puoselėti ir keisti galima realiomis, daug materialių ir žmogiškųjų išteklių nereikalaujančiomis priemonėmis. Projekto metu bus aplankyta 16 Lietuvos miestelių.

„Architektūros [vaikų] fondas“ – jau trečius metus gyvuojanti savanoryste paremta “Architektūros fondo” iniciatyva, kurianti ir įgyvendinanti architektūros edukacijos programas vaikams.

Teksto autorės – Greta Valentukevičiūtė ir Margarita Kaučikaitė

Nuotraukų autorius – Vincentas Vienožinskis