Kuo pokalbis įkvepiantis?

Gydanti aplinka yra nesunkiai pritaikoma sąvoka, kuri leidžia apibendrinti globos architektūros diskursą. Nors šiuo metu dar nėra aišku, kokiu būdu erdvinis kontekstas galėtų padėti gydymo procesui, ši idėja apima visas sritis ir atspindi daugumos verslo įmonių pastatų plėtrą. Net žymusis Charles Jencks jautė gėdą, kai buvo paklaustas, ar egzistuoja gydomoji aplinka: jis negalėjo atsakyti į šį klausimą. Postmoderniosios architektūros istorijos milžinas ir daugiau nei trisdešimties Maggie centrų, suprojektuotų garsiausių architektų, iniciatorius, išsisukinėjo puikiai žinodamas, kad architektūra tikrai nėra pritaikyta tam, kad kaip nors gydytų vėžiu sergančius pacientus. Paralelė su psichikos sveikatos priežiūra neabejotinai tinka. Paklausus vienos pacientės, besigydančios psichiatrijos krizių centre, apie tai, ką galėtų reikšti gydomoji aplinka izoliacijos kambario kontekste, ji atsakė „Neprisimenu, kaip ten patekau, jau nekalbant apie tai, kaip atrodo ši erdvė. Vienintelis dalykas, kurio man reikia tokiomis aplinkybėmis yra pieno buteliukas“.

Paskaitoje G. Boie kvestionuos gydomosios aplinkos sąvoką, remdamasis naujausiais architektūros projektais Belgijoje, ir pristatys visiškai skirtingus architektūrai keliamus reikalavimus, atrastus pokalbiuose su psichiatrais, įstaigų vadovybe, darbuotojais ir pacientais.

Pokalbis vyko 2024 m. gruodžio 3 d., 19 val., Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniuje.


Rekomenduojama knyga

Gyvenimas Monnikenheide: priežiūra, integracija ir architektūra

Gideon Boie

Monnikenheidė Zoerselyje (Belgija) yra globos centras, skirtas žmonėms su psichikos negalia. Penkiasdešimt metų trukusioje Monnikenheide statybos istorijoje įvairūs architektai ieškojo vis naujų erdvinių sprendimų, kurių pagrindinis leitmotyvas – socialinė įtrauktis. Taip buvo sukurtas unikalus kraštovaizdis, pranokstantis globos architektūros ribas.