2017 m. birželį Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Architektūros fondas ir „B_Tour Berlin“ organizuos interaktyvių turų-performansų festivalį „B_Tours Vilnius“. Rugsėjo 12-13 dienomis organizatoriai kviečia įvairių sričių – teatro, architektūros, vizualiųjų menų, urbanistikos, socialinio aktyvizmo – praktikus dalyvauti šio festivalio pristatyme ir diskusijose.

Renginių metu bus pristatytas 2017 m. birželį vyksiančio festivalio formatas ir tema, suteikta galimybė susitikti ir diskutuoti su „B_Tours Vilnius“ festivalio kūrybine grupe, festivalio dalyviais, vystyti projektų pasiūlymus ir ieškoti bendradarbiavimo galimybių su kitų sričių praktikais ir ekspertais. Programoje dalyvaus „B_Tour“ kūrybinės vadovės Yael Sherill ir Christin Prätor (Vokietija), menininkai The Demolition Project: Debbie Kent (Didžioji Britanija), Alisa Oleva (Rusija / Didžioji Britanija), Sonya Schönberger (Vokietija), Amitesh Grover (Indija), Johanna Steindorf (Brazilija / Vokietija).

Vėliau „B_Tours Vilnius“ kūrybinė grupė kvies menininkus teikti projektų pasiūlymus festivalio programai, o labiausiai temą ir formatą atitinkantys projektai bus finansuojami ir įgyvendinami festivalio metu.

„B_Tours Vilnius“ pristatymas ir diskusijos vyks Lietuvos nacionalinio dramos teatro fojė. 

Į renginius kviečiame registruotis iš anksto el. paštu rimantas.ribaciauskas@teatras.lt , laiške trumpai pristatant savo veiklą ar interesų lauką.

„B_Tours Vilnius“. Distopija / 2017

„B_Tours Vilnius“ festivaliu, kurio tema – distopijos, organizatoriai inicijuoja tarpdisciplininį dialogą, grįstą aktyviu dalyvavimu šiuolaikiniame viešajame mene. Festivalio tikslas – sukurti sąlygas kartu kurti ateities scenarijus apie aplinkosaugos, socialinius, ekonominius ir kultūrinius iššūkius ir iš jų kylančias galimybes urbanistinėse erdvėse. Kolektyvinė atmintis, kolektyvinės traumos, resursų stygius, prabanga, postindustrinės ekonomikos, politinė valia, kultūrinis identitetas, formalios ir neformalios ekonomikos, globalus judėjimas ir urbanistinė ekologija – pagrindinės temos, kurios bus nagrinėjamos festivalyje, skatinant ne tik menininkų, bet ir auditorijos įsitraukimą.

Distopija, kaip literatūrinė forma, jau ilgą laiką padeda menininkams kovoti su jų laikmečio socialinėmis negandomis, artikuliuojant nepatogius ateities scenarijus. Šiandien, kai pasaulis krečiamas aplinkosauginių problemų, kultūrinių ir religinių susidūrimų bei kruvinų politinių ir ekonominių sukilimų, distopiniai scenarijai atspindi daugybės pasaulio gyventojų išgyvenamą nerimą. Šis nerimas niekur nejaučiamas taip stipriai kaip miestuose – nerviniuose globalios ekonomikos ir koncentruotos politinės galios centruose. Miestai, greičiau nei bet kada anksčiau, įgauna vis naujus geografinius kontūrus, nuolat keičia valdymo struktūras, demografiją, ir kaip tik dėl šių pokyčių tampa inovacijų, įkvėpimo ir galimybių židiniais.

Festivalis „B_Tours Vilnius“ kviečia jame dalyvaujančius menininkus įsivaizduoti ateitį distopijoje, ieškoti jos praeityje ir represuotose kolektyvinėse traumose, arba žiūrėti į šią sąvoką antagonistiškai – kaip į atspirties tašką, siūlantį jai pozityvias alternatyvas.

„B_Tour“ – tai interaktyvių turų-performansų platforma, kviečianti miesto gyventojus, menininkus, architektus ir aktyvistus tyrinėti ir keisti savo miestą, mąstyti ir kalbėtis apie aktualias urbanistikos ir viešųjų erdvių problemas. Organizuoti meniniai turai leidžia intymiai ir giliai patirti urbanistiniame audinyje egzistuojančių žmonių gyvenimo būdą, politines, socialines, ekonomines sąlygas, kuriose jie gyvena. Tokie turai – priešingai įprastiems turistiniams turams – suteikia progą paklysti net ir labai gerai pažįstamoje aplinkoje ir pasižvalgyti po miestą tarsi ne savo akimis. Jausmas, kad esi paklydęs – svarbiausia paradigma, ženklinanti kiekvieną „B_turą“.

„B_Tour“ kuratoriai skatina menininkus permąstyti įprastus pasakojimo formatus ir siūlyti inovatyvius, eksperimentinius požiūrius į turus bei išnaudoti technologinius įrankius, kurie sunkiai atsiejami nuo šiuolaikinės urbanistinės aplinkos: teksto žinutes, mobiliąsias programėles, GPRS, Geocaching ir pan.

„B_Tour“ kuruojamuose festivaliuose svarbią vietą užima „B_Talks“ („B_Pokalbiai“) apie šiuolaikines urbanistikos problemas, taip pat vaizdo įrašų peržiūros, kūrybinės dirbtuvės, tinklų kūrimo renginiai.

Nuo 2013 metų „B_Tour“ pristatė 68 turus trijuose festivaliuose Berlyne, viename festivalyje Belgrade ir viename festivalyje Leipcige. Šiuos turus parengė 100 menininkų iš įvairių šalių.

Registracija į 2016 m. rugsėjo 12–13 d. susitikimus:

Rimantas Ribačiauskas (LNDT) rimantas.ribaciauskas@teatras.lt

Klausimai:

Rimantas Ribačiauskas (LNDT) rimantas.ribaciauskas@teatras.lt

Indrė Ruseckaitė (Architektūros fondas) ruseckaite.indre@gmail.com

Sandra Šlepikaite (Architektūros fondas) sandra@archfondas.lt