Eksperimentų platforma nuo 2021 m. buria erdvines praktikas vystančius ir jas tiriančius kūrėjus, sykiu suteikdama jiems bendruomenines mokymosi sąlygas eksperimentuoti ir vystyti projektus su kviestinių mentorių pagalba. Šiemet erdvių kūrimo, apmąstymo, vertinimo ir kritikos srityse veikiantys kūrėjai kviečiami dalyvauti naują formatą įgijusioje tarptautinėje programoje, startuosiančioje savaitės trukmės rezidencija Paryžiuje.

Ketvirtasis Eksperimentų platformos sezonas bus įgyvendinamas bendradarbiaujant su Paryžiuje ir Londone veikiančiu tyrimų ir eksperimentavimo viešosiose miestų kultūrose centru „Theatrum Mundi“. Programoje mentoriaus europinės architektūros platformos LINA dalyviai, o rezultatai bus pristatyti šiemet vykstančio Lietuvos sezono Prancūzijoje metu.

Šių metų programą kuruoja įvairių kultūrinių veiklų ir jų formatų kūrėjas bei edukatorius Vilius Vaitiekūnas, kviečiantis architektūros praktikus teikti projektų pasiūlymus, apmąstančius skirtingais laikotarpiais aktualių idėjų ir technologinių laimėjimų poveikį Vilniaus ir Paryžiaus architektūros bei urbanistikos raidai, šių idėjų tvarumą ir anuometines ateities perspektyvas.

„Lietuvos ir Prancūzijos sostinės, nepaisant skirtingos urbanistinės raidos istorijos, abi veikiamos praeities ir šiandienos idėjų bei technologinių laimėjimų padiktuotų sprendimų. Architektūros stiliai ir juose atsispindindinčios skirtingos gyvenimo kartu nuojautos, XIX a. pramonės revoliucijos padiktuotos fabrikų kūrimosi ir jų integravimo į miestų planavimą strategijos, taip pat šiandienos ekologinės transformacijos, kapitalizmo ir skaitmenizacijos sandūroje besikuriančių įsivaizduojamų miestų ateities scenarijai – šios ir daug kitų Vilniaus ir Paryžiaus kūrimą(si) formuojančių idėjų taps atspirties tašku šių metų Eksperimentų platformai“, – teigia programos kuratorius.

Šiemet mentorių komandą sudarys tyrimų, rašymo ir kuravimo sankirtoje dirbanti Kabindos-Danijos architektė Margarida Waco, Londone gyvenantis belgų-nigeriečių kilmės architektas, rašytojas ir prodiuseris Ewa Effiom ir prancūzų architektė, kuratorė, rašytoja bei docentė Paryžiaus-Malaquais Architektūros mokykloje Oceane Regoucy.

Platformos programa bus įgyvendinama nuo šių metų gegužės iki lapkričio. Per šiuos septynis mėnesius programos dalyviai savo kūrybinius sumanymus vystys Architektūros fondo ir „Theatrum Mundi“ organizuojamoje rezidencijoje Paryžiuje ir įvairiuose praktiniuose užsiėmimuose bei paskaitose. Projekto eigoje įgyvendintų eksperimentų pristatymas vyks lapkričio mėnesį Paryžiuje, kaip Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 dalis.


Eksperimentų platforma dalyviams siūlo:

 • vienkartinę 800 Eur stipendiją (įskaitant mokesčius);
 • eksperimento tyrimui ir produkcijai skirtą biudžetą iki 400 Eur;
 • mentorių konsultacijas;
 • Eksperimentų platformos komandos techninę pagalbą;
 • galimybę dalyvauti su projektais susijusiose paskaitose, susitikimose ir dirbtuvėse;
 • vienos savaitės trukmės (š.m. gegužės 20–27 d.) rezidenciją savo kūrybiniams sumanymams vystyti Paryžiuje;
 • galimybę pristatyti savo įgyvendintą eksperimentą Paryžiuje, Lietuvos sezono Prancūzijoje metu.

Iš dalyvių tikimės: 

 • atsakingo dalyvavimo projekto veiklose visos Eksperimentų platformos 2024 m. programos metu gegužės–lapkričio mėn.;
 • gebėjimo savarankiškai kurti ir vykdyti savo projektą, įgyvendinti ir pristatyti jo rezultatus;
 • gebėjimo laisvai komunikuoti anglų k.;
 • galėjimo dalyvauti rezidencijoje Paryžiuje š.m. gegužės 20–27 d. ir Eksperimentų platformos rezultatų pristatymo renginį lapkričio mėn. (Architektūros fondas padengs kelionės ir apgyvendinimo išlaidas).

Paraiškos reikalavimai:

 • Plėtoti norimo Eksperimento idėja, pateikta tekstine, vaizdine ar kita raiškos forma (anglų kalba);
 • Motyvacinis laiškas, kuriame išdėstoma, kodėl norima prisijungti prie 2024 m. Eksperimentų platformos programos (iki 500 žodžių, anglų kalba);
 • CV ir iki penkių įgyvendintų tyrimų ar sukurtų darbų portfolio (pridedamų vaizdų skaičius neribojamas) (anglų kalba).

Idėjos pristatymą, CV, portfolio ir motyvacinį laišką siųsti PDF formatu el. pašto adresu exp@archfondas.lt.

Paraiškos pateikimo terminas – balandžio 9 d.


Eksperimentų platformą pristato Architektūros fondas. Šis projektas yra europinės architektūros platformos LINA, kurią bendrai finansuoja Europos Sąjunga, programos dalis. Projektos partneris – „Theatrum Mundi“. Projektas yra Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 dalis. Lietuvos sezoną Prancūzijoje 2024 organizuoja: Lietuvos kultūros institutas prie Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos ambasada Prancūzijoje.