KUO POKALBIS ĮKVEPIANTIS?

Šiuolaikinės urbanistikos istorijos pradžia sietina su ekspertų vadovavimu kuriant miestus. Architektai ir urbanistai (planuotojai ir dizaineriai) bandė tapti miesto „problemų sprendėjais“, pasitelkdami įvairius dizainu paremtus sprendimus: idėjas, architektūrą, planus ar grandiozinius dizaino projektus, pavyzdžiui, kelius, viešąsias erdves ar naujus rajonus. Tikrosios miestą kuriančios jėgos ir jo veikėjai – rinka, miesto politika ir gyventojų veiksmai – patiems miestų kūrėjams liko paslaptimi.

Galutinis naudotojas sugrįžo į miesto planavimo veiklos centrą, demokratizavus ir nusilpus jo administracijos galiai. Be to, „iš apačios“ kylančios gyventojų galios, vietinės asociacijos ar „piliečiai-ekspertai“ tapo ženklu, kad miestas, kaip sudėtinga sistema, negali būti efektyviai valdomas vien „iš viršaus“ ir tik pasitelkiant planavimo priemones. Šis atvirkščias požiūris atvėrė naujas galimybes geresniam miestų planavimui.

Pranešėjas atskleis, kaip miestų kūrimo galios decentralizacija, piliečių vykdomos miestų inovacijos ir kolektyvinio intelekto ar vietinės savivaldos skatinimo žadinimas gali būti įkvepiantis ir atgaivinantis tiek architektams, tiek gyventojams. Taip pat bus aptarta, kodėl tokia praktika yra būtina, kuriant stiprią vietinę demokratiją.


Rekomenduojama knyga

RADICAL CITIES: ACROSS LATIN AMERICA IN SEARCH OF NEW ARCHITECTURE

Justin McGuirk

„The Radical Cities“ – tai pasakojimas apie šių dienų miesto aktyvizmą Lotynų Amerikos architektūroje ir urbanistikoje. Knygoje pateikiama daug bandymų pasitelkti ne tik architektų, bet jos naudotojų sukurtą architektūrą, kaip įrankį kovoje dėl gyvenimo sąlygų gerėjimo ir ypatingai greitai plintančių miestų svarbos. Joje aprašomi praeities eksperimentai ir projektai: aprūpinimas pačių gyventojų statomais žemos kainos namais eksperimentinėje PREVI gyvenvietėje, Limoje, Peru, viešosios infrastruktūros ir bendruomenės centrų sujungimas Karakaso favelose, nebaigtų daugiaaukščių biurų pastatų bloko skyrimas savarankiškai valdomam skvotui (angl. squat), siekiant patenkinti didžiulį gyvenamųjų būstų poreikį Venesueloje, ir daug kitų. Nors šie pasakojimai gali atrodyti tolimi Centrinės Europos miestų realybei, jie leidžia naujai pažvelgti į radikalių socialinių eksperimentų ir griežto bei drąsaus planavimo sujungimą.

Knygą rasite Architektūros fondo knygų lentynoje Nacionalinės dailės galerijos (NDG) dailės informacijos centre.