Europos Sąjungos valstybių nacionalinių kultūros institutų EUNIC NY tinklo organizuojama „ECO Solidarity“ programa šiais metais gegužės 21- 23 d. yra dalis Tarptautinės šiuolaikinių baldų mugės ir „WantedDesign Manhattan“ parodos, eksponuojamos Niujorko Javits centre. Europos dizainerius ir architektus pristatančioje programoje daugiausia dėmesio bus skiriama empatiškam dizainui, siekiančiam spręsti opiausias pasaulyje žmonių sveikatos ir gerovės problemas.

Šiai programai Lietuvą atstovaujančios Goda Verikaitė ir Aušra Česnauskytė su Lietuvos kultūros institutu ir Architektūros fondo pagalba ruošia kūrybines dirbtuves „Neofuturistiniai pasivaikščiojimai: Niujorkas“ (angl. „Neo-futuristic Walks: New York City“), kviečiančias miesto gyventojus spekuliuoti apie klimato kaitos padarinius Niujorko miestui ir Hadsono upės ekosistemai bei ateities gyvenimą neįprastomis sąlygomis. Pasivaikščiojimo dalyviai kartu tyrinės miestą ir kurs pasakojimus apie naujas Niujorko ateitis (ang. fictions). Šiuo pasivaikščiojimu „neofuturistai“ ieškos kaip spekuliatyvaus dizaino ir istorijų kūrimo praktikos gali padėti atrasti naujus ryšius tarp žmogaus, miesto ir vandens.

Neofuturistiniai pasivaikščiojimai. Amsterdamas. Tania Esteves Fernandes Cardoso nuotr.
Neofuturistiniai pasivaikščiojimai. Amsterdamas. Tania Esteves Fernandes Cardoso nuotr.

Goda Verikaitė ir Aušra Česnauskytė – architektės, dizainerės, vystančios eksperimentinių urbanistinių tyrimų ir ateities pasakojimų kūrimo metodus. Savo praktikoje jos sujungia architektūrą, performansą ir spekuliatyvų dizainą. „Neofuturistinių pasivaikščiojimų“ iniciatyva prasidėjo pirmajame Architektūros fondo organizuotame Eksperimentų platformos sezone kaip alternatyvi edukacinė programa architektūros studentams. Vilniuje ir Londone ši idėja buvo pristatyta performatyvių pasivaikščiojimu formatu, o vėliau išsivystė į kūrybinių dirbtuvių-pasivaikščiojimų (ang. walkshop) seriją, keliaujančią po skirtingus Europos miestus ir plečiančią „neofuturistų“ bendruomenę. Pasivaikščiojimai jau buvo pristatyti įvairiuose dizaino ir architektūros renginiuose Europoje: „Dutch Design Week“ Eindhovene (2021), Londono Architektūros festivalyje (2021), simpoziume „Erdvės Politika“ Vilniuje (2022), „Walking as a Research Practice“ konferencijoje Amsterdame (2022), „The New European Bauhaus“ festivalyje Briuselyje (2022).

„Neofuturistams potvyniai, uraganai ir sausros – visai nebaisūs. Jie jau nuo seno išgyvena įvairias apokalipses, tad  jų kojos ir akys yra puikiai ištreniruotos laiku atpažinti pavojaus ženklus mieste.“

Ištrauka iš „Neofuturistų manifesto“

„ECO Solidarity“ projektą 2020 m. Lenkų kultūros institute Niujorke inicijavo Izabela Gola, bendradarbiaudama su „Studio Rygalik“ ir „WantedDesign“. ECO Solidarity projektas buvo pristatytas 2021 m. kaip virtualaus ICFF + WantedDesign Manhattan CLOSEUP renginio dalis, taip pat virto internetinės parodos dalimi www.wanteddesign.online, bendradarbiaujant su 8 EUNIC organizacijomis ir dalyvaujant 8 dizaino studijoms.