„Mano mama į JAV išvyko 1988 metų žiemą, prieš pat Kalėdas. Ten pamatė tokių įdomių ir įvairių dalykų, kurių „čia“ net nesapnavo. Vėliau man sakė, kad fotografavo vien tam, kad pamatytume mes – vaikai. Ji šventai tikėjo, kad mes niekuomet to neturėsime ir nesužinosime kaip tai atrodo. Grįžusi namo, šias nuotraukas ji rodė visiems savo tipinio daugiabučio kaimynams. Visi ėjo pasiklausyti jos pasakojimų apie neįtikėtiną kelionę ir pažiūrėti „kaip ten žmonės gyveną“. Visi rimtai aptarinėjo ir svarstė. Bet praėjus virš 30 metų tai atrodo juokingai, komiškai, sakyčiau, net labai ironiškai – vaizdai tie patys, o vertės keičiasi kardinaliai. Visa tai apie mus supančią aplinką, jos vertes ir mūsų supratimus.“

Paroda gruodžio 9 – sausio 14 d. veiks kultūros komplekse „Sodas 2123“ ir virtualiai.


Mikroparodų serija „Vertė“

Kęsto Vaikšnoro „Linkėjimai iš Amerikos“ – ketvirtoji serijos „Vertė“ mikroparoda. Serijoje pristatomi Architektūros fondo platformos „Aikštėje“ kuruoto atviro pasakojimų apie architektūrą konkurso „Vertė“ laureatai ir jų kūriniai, kuriuose autoriai savais rakursais varto pamatytų, patirtų, suprastų ir pasiilgtų mus supančios architektūrinės aplinkos verčių kaleidoskopus. Pasak „Aikštėje“ kuratorių, žodis „vertė“ kviečia sustoti ir įsiklausyti. Rodos akivaizdu, kad vertinimas negali egzistuoti be asmeniško požiūrio ir kad kiekviena vertė turi būti kažkieno pripažinta ar bent išsakyta. Visgi tai šito žodžio nepaverčia grynai subjektyviu: juk kolektyviai mėginame įvertinti daugybę reiškinių – nuo architektūrinio paveldo iki kvadratinio metro kainos. Ir kartais nesiseka, dažnai nesutariame. Tad ar galima pasverti ir palyginti skirtingus žvilgsnius? Ar yra kažkas gero apleistose teritorijose, nesutvarkytuose paupiuose ar nykiose laiptinėse? Ar vertingosios paveldo savybės neima kvepėti excel‘iu? Gal vertė ir yra geriausiai išreiškiama pinigais? Ar grožis visada yra ir gėris? Ar vertindami aplinkos kokybę tikrai pirmiausia turim žiūrėti iš žmogaus, o ne kitų planetos gyventojų perspektyvos? Ir galiausiai, ar nieko čia nepervertiname?

Iki gruodžio pabaigos kultūros komplekse „SODAS 2123“ bus pristatytos keturios serijos „Vertė“ mikroparodos: Povilo Vincento Jankūno „Genius Loci – Post Mortem“, Kosto Biliūno „Apie Stakliškių aukštumas ir žemumas“, Martos Vosyliūtės „Papjauti Įstrižainę” ir Kęsto Vaikšnoro „Linkėjimai iš Amerikos“.  Mikroparodų kuratoriai – Justinas Dūdėnas ir Indrė Ruseckaitė. 

Parodas pristato Architektūros fondas. Architektūros fondo veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Partneris – SODAS 2123. Informacinis partneris – LRT.