Eksperimentų platforma – nuo 2021 metų vykstanti alternatyvios edukacijos ir mentorystės programa pradedantiesiems erdvių kūrėjams ir tyrėjams. Tai kūrybinis inkubatorius, kuriame programos dalyviai, vedami kviestinių mentorių ir projekto bendruomenės, įgauna įrankių plėtoti idėjas, daugiau sužinoti apie alternatyvios erdvinės praktikos vystymo galimybes. Šiemet kūrėjai kviečiami dalyvauti išskirtinėje tarptautinėje programoje, kurią sudarys penkių dienų trukmės rezidencija Helsinkyje, eksperimentų pristatymo išvyka į Kopenhagos architektūros bienalę ir paroda Vilniuje. 

Penktasis Eksperimentų platformos sezonas bus įgyvendinamas bendradarbiaujant su Helsinkyje veikiančia architekto Tuomo Toivonen ir menininkės Nenės Tsuboi įkurta ir kuruojama kultūrine saunos erdve Kulttuurisauna bei Kopenhagos architektūros forumu CAFx, kurie šiemet organizuoja pirmąją Kopenhagos architektūros bienalę. Programoje mentoriaus patyrę, alternatyvias architektūros praktikas sėkmingai vystantys kūrėjai: tarp Tbilisio ir Kopenhagos įsikūręs architektas ir tyrėjas Vano Ksnelashvili, Helsinkyje veikiantis muzikantas ir architektas Tuomas Toivonen, Vienoje įsikūrusi tyrėja ir architektė Indrė Umbrasaitė bei tarp Rygos ir Vienos kurianti architektūros ir teatro tyrėja Paula Veidenbauma

Šių metų programą kuruoja erdvės praktikai ir menininkai – Artūras Čertovas, Kamilė Vasiliauskaitė bei Aistė Gaidilionytė. Atsispirdami nuo Kopenhagos architektūros bienalės temos Slow Down (Sulėtėti), kuratoriai kviečia teikti projektus, reflektuojančius sulėtėjimo procesus per erdvines praktikas, permąstančius perteklių, materialiųjų ir energetinių išteklių cirkuliaciją, vartotojiškumą, greitą darbo kultūrą bei šių procesų santykį su gamtine aplinka.

Kas yra gausa šiuolaikiniame pasaulyje? Kiek yra pakankama? Architektūrinė praktika glaudžiai siejasi su materialumu, tačiau kaip galime lanksčiai priimdami nuolatinį urbanizuotos aplinkos kismą veikti su tuo, kas jau yra aplink mus? Nesibaigiančios produkcijos apsuptyje, stengtis užčiuopti pačią dalykų esmę ir prisijaukinti kitokį pakankamumo suvokimą. Šiais metais Eksperimentų platforma kviečia pasinerti į reflektyvius sulėtinto stebėjimo ir empatiškos vaizduotės procesus. Kas, jei vietoje gamintojų ir generuotojų taptume mažintojais, mediatoriais, rūpintojais, apmąstytojais, jautėjais ar tiesiog smalsiais stebėtojais? 

Platformos programa bus įgyvendinama nuo šių metų kovo iki lapkričio. Per šiuos devynis mėnesius programos dalyviai savo projektus vystys Architektūros fondo ir Kulttuurisauna organizuojamoje rezidencijoje Helsinkyje, kur vyks mentorystės sesijos komandos susitikimai bei paskaitos. Projekto eigoje įgyvendintų eksperimentų pristatymas vyks spalio mėnesį Kopenhagos architektūros bienalėje bei lapkričio mėnesį Vilniuje, parodos formatu. 


Eksperimentų platforma dalyviams siūlo:

  • Vienkartinę 1500 Eur stipendiją (įskaitant mokesčius);
  • Eksperimento tyrimui ir produkcijai skirtą biudžetą iki 500 Eur;
  • Mentorių konsultacijas;
  • Eksperimentų platformos komandos techninę ir kuratorinę pagalbą;
  • Galimybę dalyvauti su projektais susijusiose paskaitose, susitikimuose ir dirbtuvėse;
  • Penkių dienų trukmės (š.m. liepos 14–18 d.) rezidenciją sulėtėjimui, reflektavimui ir kūrybinių sumanymų vystymui Helsinkyje;
  • Galimybę pristatyti savo įgyvendintą eksperimentą Kopenhagos architektūros bienalės metu bei parodoje kultūros komplekse SODAS 2123, Vilniuje.

Iš dalyvių tikimės: 

  • Sąmoningo, atsakingo ir jautraus dalyvavimo projekto veiklose visos Eksperimentų platformos 2025 m. programos metu kovo–lapkričio mėn.;
  • Gebėjimo savarankiškai kurti ir vykdyti savo projektą, įgyvendinti ir pristatyti jo rezultatus;
  • Gebėjimo laisvai komunikuoti anglų k.;
  • Galėjimo dalyvauti rezidencijoje Helsinkyje š.m. liepos 14–18 d. ir Eksperimentų platformos rezultatų pristatymo renginiuose Kopenhagoje ir Vilniuje spalio ir lapkričio mėn. (padengiamos kelionės ir apgyvendinimo išlaidos).

Paraiškos reikalavimai:

  • Plėtoti norimo Eksperimento idėja, pateikta tekstine, vaizdine ar kita raiškos forma (anglų kalba);
  • Motyvacinis laiškas, kuriame išdėstoma, kodėl norima prisijungti prie 2025 m. Eksperimentų platformos programos (iki 500 žodžių, anglų kalba);
  • CV ir iki penkių įgyvendintų tyrimų ar sukurtų darbų portfolio (pridedamų vaizdų skaičius neribojamas) (anglų kalba).

Idėjos pristatymą, CV, portfolio ir motyvacinį laišką siųsti PDF formatu el. pašto adresu exp@archfondas.lt.

Paraiškos pateikimo terminas – kovo 2 d.