KUO POKALBIS ĮKVEPIANTIS?

Įsivaizduokite paplūdimį – ir save jame, arba dar geriau: stebėkite viską iš viršaus – svilinanti saulė, įdegio kremas, ryškūs maudymosi kostiumai, prakaituoti delnai ir kojos. Pavargusios galūnės, tingiai dryksančios ant rankšluosčių mozaikos. Įsivaizduokite karts nuo karto spygtelinčius vaikus, juoką, ledų vežimėlio tilindžiavimą tolumoje. Muzikalią bangų mūšą, jos raminantį ritmą (būtent šiame paplūdimyje ir niekur kitur). Vėjo plaikstomų plastikinių maišelių šiugždėjimą, tykų jų, tokių panašių į medūzas, plūduriavimą toli nuo kranto. Ugnikalnio, lėktuvo, motorinės valties riaumojimą. Paskui – dainų chorą: kasdienybės dainų, nerimo ir nuobodulio dainų, dainų beveik apie nieką. O po visu tuo: lėtą išsekusios, išeikvotos Žemės girgždėjimą, atsidusėjimą.

58-oje Venecijos meno bienalėje Auksinį liūtą laimėjusias kūrinio Sun & Sea (Marina) autores menininkes Rugilę Barzdžiukaitę, Vaivą Grainytę ir Liną Lapelytę bei kuratorę Lucia Pietroiusti apie aplinkos nuosmukio temų artikuliavimą kalbins kuratorius Povilas Marozas. 


Rekomenduojama knyga

THE SECOND BODY

Daisy Hildyard

Kiekviena gyva būtybė turi du kūnus. Būti gyvūnu – tai turėti fizinį kūną, kuris valgo, geria, miega, ir, lygia greta – būti globalių ekologinių sistemų tinklo dalimi. Kokį poveikį mūsų savivokai turi suvokimas apie šią keistą ir neįprastą kiekvieno žmogaus kūno globalią poziciją? Šioje savalaikėje ir elegantiškoje esė rašytoja Daisy Hildyard fiksuoja šį antrąjį kūną, domėdamasi, kaip žmogus yra gyvūnijos pasaulio dalimi. Čia sutinkame Ričardą, mėsininką iš Jorkšyro, ir matome, kaip kiaulė virsta virtu kumiu, bei Džiną, aplinkos kriminologę, kuri pasakoja apie prabangiuose butuose naminiais gyvūnėliais laikomus leopardus ir sidabrines lapes. Autorė kalbina Luiz, biologą, apie gyvybės ištakas, bei Nadeždą – apie grybų įtaką mūsų pastangoms apibrėžti kas sudaro gyvūnijos pasaulį. Galiausiai, praėjusiais metais upei užtvindžius autorės namus, jos pirmasis kūnas susitinka su antruoju. „Antrasis kūnas“ yra nuostabiai šviesus pasakojamas apie tirpstačias ribas tarp visų gyvybės formų.

Knygą rasite Architektūros fondo knygų lentynoje Nacionalinės dailės galerijos (NDG) dailės informacijos centre.