Atviros architektūros festivalis „Open House Vilnius“ jau ketvirtą kartą skelbė festivalio plakato konkursą. Šiemet jam savo darbus ir idėjas pateikė 40 dalyvių. Plakato konkurso nugalėtoja tapo Lena Klyukina. Komisijos nuomone jos darbas geriausiai atskleidė festivalio temą ir buvo pripažintas vizualiai patraukliausiu.

Aštuntą kartą organizuojamo „Open House Vilnius“ tema – iššūkius sprendžianti architektūra. Kūrėjai buvo kviečiami interpretuoti šią temą plakate ir padėti atskleisti architektūroje kylančius iššūkius bei paskatinti architektūros stebėtoją spręsti pastato sukūrimo galvosūkį per gilesnį urbanistikos, miesto erdvių istorinio konteksto pažinimą.

Konkurso komisijos atrinktas plakatas taps šių metų „Open House Vilnius“ vizualiniu šūkiu ir papuoš miestą prieš renginį. Nugalėtoja bus apdovanota ir 1000 € piniginiu prizu.

Plakato autorė Lena Klyukina mano, kad „miesto erdvės yra dėlionė, konstruktorius skirtingų plokštumų, erdvių ir kampų, kuriuose kiekvienas mūsų randa prieglobstį, įkvėpimo ar tyrinėjimo objektą ne tik kaip gyventojai, kuriems miesto erdvės yra būtinybė, bet ir kaip kūrėjai, tiesiogiai ir netiesiogiai dėliojantys skirtingus miesto komponentus ir atrandantys naujus jų derinius. Neretai būna, kad architektūra skirtingai atsiskleidžia skirtingu paros metu, metų sezonu, ar net stebint ją iš kitos gatvės pusės.

2022 m. Open House Vilnius plakatas. Autorė – Lena Klyukina
2022 m. Open House Vilnius plakatas. Autorė – Lena Klyukina

Komisija taip pat išrinko du favoritus, kūrybiškai atskleidusius temą:

Laurynas Kamarauskas: „Vilniaus miestas unikalus savo architektūrinių stilių įvairovės harmonija. Statant naujus architektūrinius objektus, sparčiai augančiame mieste atsiranda ne tik iššūkiai, susiję su ekologija, infrastruktūra, bet ir organiško pastato integravimu, galimo paveldo ateityje galvosūkiu. Naujo pastato galvosūkis tampa kaip žaidimas tiek architektui, tiek praeiviui. Renginio plakato idėjai atskleisti pasirinkta iliustracijos technika. Ją sudaro gatvės peizažo motyvas, susidedantis iš klasicizmo stiliaus pastatų ir žmonių judėjimo. Centrinėje kompozicijos dalyje pasirinkta vaizduoti „teterio“ žaidimo detalės, kurios praturtintos architektūrinių brėžinių motyvais. „Teteris“, kaip žaidimas, šiame darbe įgauna daugiasluoksniškumą: galvosūkio, efektyvumo, maksimalios turimos erdvės išnaudojimo idėjas. O sustojusio žmogaus vaizdavimas pasirinktas kaip akcentas, kuris simbolizuoja susidūrimą su iškeltais iššūkiais. Vilniaus miesto architektūra apipinta iššūkiais ir galvosūkiais, kuriuos žiūrovus kvies pažinti, analizuoti, patirti ir sustoti.

Autorius – Laurynas Kamarauskas
Autorius – Laurynas Kamarauskas

Pijus Burakas: „Architektūros, parkų ir bendras miesto planavimas rūpi visiems. Kur bus pastatytas naujas pastatas, kaip ir kur bus įrengtas parkas ar skveras, kiek bus naujai pasodintų ar išsaugotų medžių, kaip bus formuojamas tolimesnis miesto veidas? Kuriant ir galiausiai realizuojant vieną ar kitą miesto architektūrinį projektą, daugelis nori prisidėti ir išreikšti savo nuomonę. Siekdamas, kad visuma būtų tinkamai sukomponuota ir susijungtų į vienį, plakate vaizduoju Rubiko kubą, kuris turi vis kitokią spalvinę ir architektūrinę plokštumą. Tačiau teisingai išsprendus galvosūkį, kiekviena detalė, kaip atitinkamas vienas ar kitas architektūrinis objektas, galiausiai atsiduria savo vietoje.“

Autorius – Pijus Burakas
Autorius – Pijus Burakas

Dėkojame visiems konkurso dalyviams už kūrybiškas idėjas ir įdėtą darbą!