Bėgant laikui, mes pritaikome ir keičiame miestų erdves pagal turimus išteklius, žinias bei poreikius. Miestams intensyviai augant ir plečiantis, statybų sektorius keičiasi lėtai ir yra viena iš žmogaus veiklų, reikšmingiausiai prisidedančių prie neigiamų klimato kaitos padarinių. Siekdami mažinti planetą žalojantį poveikį, turime iš esmės pergalvoti, kokiais būdais kuriame architektūrą ir formuojame aplinką.

Daiktų ir medžiagų pernaudojimas ar kūrybinis perdirbimas yra vis dažniau taikoma tvaraus dizaino strategija. Veikiant mažu masteliu, ji lieka išskirtiniu pasirinkimu, turinčiu daugiau simbolinį nei praktinį poveikį. Taigi, ar galime žengti žingsnį toliau – pritaikyti cikliškumo principus architektūroje ir siekti sistemiško pokyčio kuriant fizinę aplinką?

SODAS 2123 ir Architektūros fondas kviečia architektus, urbanistus ir susijusių disciplinų tyrėjus, kūrėjus, studentus ir visus, mąstančius kritiškai ir siekiančius praktinių pokyčių, į savaitės trukmės kūrybines dirbtuves, skirtas nagrinėti miesto kasybos reiškinį (ang. urban mining) ir medžiagų pernaudojimą architektūroje bei ciklinės ekonomikos principus Vilniaus kontekste. Dirbtuvių dalyviai užsiėmimuose ir edukacinėse veiklose gilinsis į Vilniaus geologijos bei infrastruktūros specifiką, nagrinės dabar mieste veikiančią statybų sistemą ir jos dalyvius, ieškos, kaip ji galėtų keistis, bei išbandys tvaraus statymo iš vietinės žemės metodus. Kūrybinių dirbtuvių užsiėmimus ves architektai iš kuidas.works, BC Architects, ROTOR ir Isora x Lozuraityte Studio for Architecture.

Plačiau apie kūrybinių dirbtuvių lektorius:

kuidas.works kuidas.works – 2021 m. Taline, Estijoje įkurta dizaino studija. Pagrindinis studijos kolektyvo interesas – konkrečiai vietai pritaikyti žemės pagrindu sukurti statybų sprendimai. Šiuo metu studija tiria, kaip iškasų atliekas paversti galimomis statybinėmis medžiagomis – nuo pluktos žemės ir suspaustos žemės blokų iki tinko ir dažų.

„BC Architects“ – mišria praktika užsiimanti įmonė, projektuojanti ir vykdanti „statybos aktus“, kuriais siekiama sisteminių pokyčių statybų sektoriuje. Kompanijos tikslas – kurti ir skleisti bioregioninį, žiedinį, estetišką, įtraukų ir menko technologijų taikymo principu pagamintą dizaino. Dirbame protu ir rankomis, įsitraukdami į tokias veiklas kaip bendruomenės organizavimas, medžiagų gamyba, sandorių sudarymas ir vykdymas, mokymas ir prototipų kūrimas. Siekiame daryti teigiamą poveikį žmonių idėjoms ir mūsų planetai ir veikiame ateities kartų labui.

Kompanija „BC Architects“ yra dalyvavusi Venecijos architektūros bienalėje (2018 ir 2023 m.), Oslo architektūros trienalėje (2014 ir 2019 m.) ir tarptautinėje Roterdamo architektūros bienalėje (2018 ir 2021 m.), taip pat yra laimėjusi stipendiją pagal „BeCircular“ bei „Vlaanderen Circulair“ stipendijų programas.

„Rotor“ – 2005 m. Briuselyje įkurtas daugiadisciplininis dizaino ir mokslinių tyrimų kooperatyvas, daugiausia dėmesio skiriantis medžiagų srautams ir pakartotiniam panaudojimui. Vykdydamas mokslinius tyrimus, rengdama parodas, konferencijas ir publikacijas, „Rotor“ skatina diskusijas apie išteklius, atliekas ir dėvėjimosi procesus. Praktinėje veikloje kooperatyvas aktyviai koordinuoja didelio masto išmontavimo operacijas ir bendradarbiauja architektūros, interjero bei miesto dizaino projektuose. 2016 m. buvo įsteigtas nepriklausomas kooperatyvas „Rotor Deconstruction“, besispecializuojantis pastatų komponentų „gelbėjimo“ nuo išmetimo ir perpardavimo srityje. „Rotor“ ir „Rotor DC“ dirba daugiau kaip 30 darbuotojų.

Isora x Lozuraityte Studio for Architecture 2014 m. Vilniuje architektų Petro Išoros ir Onos Lozuraitytės įkurta studija. Į savo kūrybinę praktiką duetas integruoja miesto naratyvus, viešąsias erdves, kraštovaizdžius, infrastruktūras, namų aplinką, socialinius ir kultūrinius ryšius, medžiagų srautus bei eksperimentus su materija, o šių praktikų rezultatai įkūnijami parodų, interjero dizaino, viešųjų baldų ir platesnės aplinkos architektūros formomis. Ypatingą dėmesį skirdami eksperimentams su medžiagomis ir konteksto analizei, IXL tyrinėja architektūrines koncepcijas, skatinančias tvarią, dialogišką ir unikalią aplinką.

ATVIRAS KVIETIMAS į dirbtuves, vyksiančias 2023 rugsėjo 18–23 dienomis Vilniuje, skirtas kūrėjams, architektams, urbanistams ir studentams.

Anketų laukiame iki 2023 rugsėjo 11 d. 23.59 val. (Vilnius laiku).

Dirbtuvės vyks anglų kalba.

Studentams, dalyvausiantiems dirbtuvėse ir ruošiantiems rezultatų apibendrinimo medžiagą, bus suteikti 3 ECTS studijų kreditai.

Anketa: https://forms.gle/RE21WuoSP6vTgAtE8

Kuratorius – Martynas Germanavičius

Koordinatorė – Eglė Kliučinskaitė

Organizatorius: SODAS 2123, Architektūros fondas, VšĮ „Galerijų savaitgalis“. Partneris – VILNIUS TECH Architektūros fakultetas. Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė.