KUO POKALBIS ĮKVEPIANTIS?

Šiame pokalbyje bus svarstomi disidentiškumo veiksmai Lietuvos architektūroje. Du architektai ir architektūros istorikas pristatys įvairiapusiškas patirtis bei įžvalgas apie architektūroje ir urbanistiniame planavime vykusius procesus, susijusius su ekstremaliais politiniais ir socialiniais pokyčiais sugriuvus komunistinei santvarkai ir Lietuvai atgavus nepriklausomybę bei šiek tiek vėliau, pasikeitus vertybėms ir ekonominiams interesams neoliberalios rinkos sąlygomis.

Prof. Jonas Minkevičius pasakos apie daugeliui nežinomas ir marginalines architektūrines praktikas Lietuvoje, kurios drąsiais ir kūrybingais veiksmais prisidėjo prie devintajame dešimtmetyje įvykusių politinių permainų, valstybinių architektūros institucijų išardymo ir bendrai architekto profesijos permąstymo.

Algirdas Kaušpėdas, metęs darbą valstybiniame Architektūros institute, įkūrė roko grupę „Antis“. Nepaisant šlovės, Dainuojančios revoliucijos metu jis vėl grįžo prie savo profesijos, siekdamas suteikti architektūrinę formą naujai besiformuojančiai nekilnojamojo turto rinkai.

Audrys Karalius – architektas, devyniasdešimtųjų pradžioje įnešęs pokyčių architektūrinėje praktikoje ir užsiėmęs leidyba apie kritinius architektūros aspektus Lietuvoje. Vienas pagrindinių jo interesų yra aktualizuoti architektūros vietą pilietiniuose procesuose. Pastaruoju metu jo kritinė nuomonė skatina permąstyti „namą“, kaip galimą pokyčių įrankį.


Rekomenduojamos knygos


DIARY

Saint sister M. Faustina Kowalska

Sukrečianti, pagarsėjusi pasaulyje, knyga. Joje buvusi Vilniaus vienuolė (m.1938m), dabar šventoji Faustina, atskleidžia savo tiesioginius pokalbius su pačiu Viešpačiu Jėzumi, pagal Jo nurodymą pasirūpina Dievo Gailestingumo kulto įsteigimu,  Jo paveikslo, kaip ji pati matė, tapyba (dabar Vilniaus Dievo gailestingumo bažnyčioje). Ši knyga iš esmės pagilina suvokimą apie mūsų egzistencijos Prasmę ir Tikslą.

DANIELIUS DALBA & OTHER STORIES

Kristina Sabaliauskaitė

Šioje knygoje susipažįstame su kitokia, dar nematyta Kristina Sabaliauskaite. Dabartinio gyvenimo realijos, kasdienio stiliaus dialogai, šiuolaikinis slengas kūrinyje pinasi su preciziškais nesenos praeities gyvenimo epizodais.

ZEN IN THE ART OF ARCHERY

Eugen Herrigel

XX a. vokiečių filosofas, remdamasis asmenine patirtimi, lakoniškai apibrėžia meno prigimtį, prasmę ir misiją iš ne eurocentristinių pozicijų. Kažkada Gintaras Beresnevičius patarė dzeną studijuoti kartu su senąja lietuvių panteistine visata, kad geriau pastarąją suprasti. Seku Meistru, rekomenduoju tai ir kitiems…

Knygas rasite Architektūros fondo knygų lentynoje Nacionalinės dailės galerijos (NDG) dailės informacijos centre.