Tvarius urbanistinius pokyčius galime pasiekti tik suprasdami miesto ryšius su regionu. Tačiau kaip galime dalintis žiniomis ir mokytis vieni iš kitų, veikdami skirtinguose urbanistiniuose kontekstuose?

Paryžiuje ir Vilniuje nufilmuoto dokumentinio Lauryno Skeisgielos filmo „Experiments on Urban Grounds“ (20 min.), pristatančio Eksperimentų platformos dalyvių projektus, premjeros proga Prancūzijos ir Lietuvos miestų tyrėjai pasidalins vietiniais eksperimentais ir atradimais. Kaip galima pritaikyti gamtinius išteklius iš upių, jungiančių didmiesčius ir bioregiono teritorijas, kaip puoselėti viešąsias erdves, atliepiančias regiono specifiką, ir atkurti glaudesnius ryšius tarp miesto ir kaimo teritorijų?

Lauryno Skeisgielos dokumentinis filmas „Experiments on Urban Grounds“ (20 min.) pasakoja apie trijų jaunų Lietuvos architektų ir urbanistų tyrimus, atliktus rezidencijos Prancūzijoje ir Eksperimentų platformos programos Lietuvoje metu. Vilniuje iškeltus klausimus jie tyrinėja Didžiojo Paryžiaus pakraščiuose – nuo Bièvre upės iki Gonesse trikampio, aplankydami centrinius miesto rajonus. Grįžę į Vilnių, jie vystė spekuliatyvaus dizaino projektus, siūlančius naują požiūrį į aktualius miesto iššūkius. Atsižvelgdama į šiuos pasiūlymus, kraštovaizdžio architektė Sigita Simona PapIauskaitė, Johanna Musch („Umarell Collective“ / „LINA Fellow 2023“) ir Théo Mouzard („Collectif Etc“) papasakos apie savo patirtį diskusijoje, kurią ves architektė ir kuratorė Océane Ragoucy („LINA Fellow 2023“). Po diskusijos vyks neformalūs pokalbiai ir tyrimų plakatų pristatymas bare su urbanistais ir rezidencijos dalyviais Marta Dorotėja Lekavičiūte, Simona Gaigalaite ir Edgar Vladimirenko.

Renginio vieta ir laikas: Césure (13 rue Santeuil, Paryžius 75005), 2024 m. lapkričio 14 d., 19.00 val.

Dalyvių biografijos:
Théo Mouzard yra architektas ir nepriklausomas tyrėjas, vienas iš „Collectif Etc“ narių. Nuo 2010 m. „Collectif Etc“ remia iniciatyvas, kuriomis siekiama socialinių ir aplinkosauginių pokyčių. Vykdydami įvairius eksperimentus Prancūzijoje ir Europoje, kuriuose naudojami medžio ir metalo konstrukcijų, konsultavimo, leidybos, filmų kūrimo, siuvimo, šilkografijos ir kiti įgūdžiai, „Collectif Etc“ tikrina taupios ir dosnios architektūros hipotezę. Visi jie yra potencialūs būdai, kaip išeiti iš daug energijos reikalaujančio ir piramidės pavidalo gamybos modelio.

Sigita Simona Paplauskaitė yra kraštovaizdžio architektė, tyrėja ir scenografė, gyvenanti Vilniuje ir Briuselyje. Ji daugiausia dėmesio skiria alternatyvių analitinių metodų taikymui sprendžiant klausimus vietos mastu ir siekiant platesnių socialinių, urbanistinių ir ekologinių problemų sprendimui. Atlikdama mokslinius tyrimus ir eksperimentuodama ji siekia plėsti bendradarbiavimo būdus, kurti naujas žinias ir aplinką tausojančias vietas.

Simona Gaigalaitė – architektė, architektūros studijos „Inout“ įkūrėja. Savo rezidencijos projekte S. Gaigalaitė siekia sukurti inovatyvų architektūrinį požiūrį, kuriame susipintų tradicinė Lietuvos medinė architektūra ir dinamiška Paryžiaus paviljono kultūra.

Edgar Vladimirenko yra architektas, Venecijos IUAV universiteto studentas. Dalyvaudamas programoje, E. Vladimirenko daugiausia dėmesio skiria Lietuvos kaimui, kuris per pastaruosius 50 metų radikaliai pasikeitė.

Marta Dorotėja Lekavičiūtė yra Vilniaus dailės akademijos architektūros studentė. Atlikdama tyrimus, Lekavičiūtė siekia ištirti upių žolę ir kitą augmeniją Vilniuje ir Paryžiuje kaip perspektyvią architektūrinę medžiagą, įtraukiant vietos bendruomenes ir biologus, vertinančius šių medžiagų tvarumą.

Johanna Musch yra „Umarell“, tarpdisciplininės architektų, miestų planuotojų ir šveicariškų peiliukų specialistų grupės, dirbančių urbanistikos, socialinio dizaino ir vietos plėtros kryžkelėje, narė. Kolektyvas, įsikūręs Pantine (93), daugiausia dėmesio skiria aplinkos ir pažeidžiamų teritorijų pertvarkymui. „Umarell“ narius ypač domina eksperimentiniai tyrimų metodai ir neįprastos analitinės priemonės, galinčios išryškinti vietines žinias ir didinti naudotojų sąmoningumą apie jų pačių išradingumo ir intervencijos galimybes.

Renginį organizuoja Theatrum Mundi (UK/FR) ir Architektūros fondas (LT). Tai Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 ir LINA Europos architektūros programos dalis. Rezidencija „Experiments Exchange“, organizuota John Bingham-Hall ir Daniel Mebarek (Theatrum Mundi) kartu su Martynu Germanavičiumi ir Viliumi Vaitiekūnu (Architektūros fondas), finansuojama Lietuvos sezono Prancūzijoje ir LINA platformos.