„Keliaujančios architektūros dirbtuvės“ (KAD) – Architektūros fondo inicijuojamas projektas, šiemet apdovanotas Prezidento iniciatyvos „Lietuvos galia“ statulėle. Iniciatyva siekia atkreipti visuomenės, ypač vaikų, dėmesį į kasdienę žmogų supančią aplinką ir parodyti, kad jos puoselėjimas gali būti įdomus, žaismingas, įtraukiantis užsiėmimas, įgyvendinamas realiomis, daug materialių ir žmogiškųjų išteklių nereikalaujančiomis priemonėmis. Dirbtuvių metu drauge su vaikais ir jaunimu įrengiama nauja arba perprogramuojama esama miestelio viešoji erdvė.

Po trejų metų pandemijos pertraukos, dirbtuvės kviečia Lietuvos regionų bendruomenes dalyvauti atvirame dalyvių atrankos konkurse užpildant elektroninę anketą, kurioje prašoma plačiau pristatyti savo miestelį ar kaimą, jame gyvenančius žmones ir vykdomas veiklas. Šis atrankos konkursas yra skirtas visiems Lietuvos miesteliams ir kaimams iki 600 gyventojų, kurie galėtų suburti vietos vaikus ir jaunimą kūrybinei veiklai vasaros atostogų metu (liepos 4 d. – rugpjūčio 19 d.). Dirbtuvių metu taip pat planuojama atvira kultūrinė programa (filmų peržiūros, vedamos diskusijos ir kt.), KAD vizitą paverčianti įsimintinu įvykiu. Dalyvauti atrankos konkurse galima užpildant šią anketą iki 2023 m. birželio 14 d..

Nuotraukos aut. Pijus Girdziušas.
Nuotraukos aut. Pijus Girdziušas.

Praietais metais vykusiose dirbtuvėse projekto savanoriai drauge su miestelių vaikais ir jaunimu Turgelių Povilo Ksavero Bžostovskio mokyklos kieme pastatė multifunkcinę medinę sceną, skirtą poilsiui ir mokyklos bendruomenės renginiams, įveiklino gimnazijos lauko erdvę ir sukūrė lauko klasę – vietą pailsėti, bendrauti ir mokytis. Taip pat dirbtuvių metu Tabariškėse ant upės kranto išdygo platforma, komandos praminta „Sraige”, ant kurios galima patogiai sėdėti, gulėti, kurti laužą, ramiai pabūti ir patogiai šokti į vandenį, o Jašiūnuose buvo atnaujinta Merkio krantinė – sukurta poilsio erdvė su įspūdinga, virš vandens kabančia terasa, laužaviete ir sūpynėmis. Taip pat KAD projektas buvo pirmą kartą  sukurtas ne tik mažuose Lietuvos miesteliuose, bet ir viename iš didžiųjų miestų – Šiauliuose. Projektą priėmusios Šiaulių Santarvės gimnazijos mokiniai įvardijo tuščio vidinio kiemo įveiklinimo poreikį ir kartu su Vilniaus dailės akademijos studentais sukūrė ir įgyvendino multifunkcinį lauko baldą, galintį tapti lauko klase arba poilsio erdve, kurioje galima slėptis nuo saulės, gulėti hamake ir džiaugtis grynu oru pamokų ir pertraukų metu.

Projektą rengiame kartu su Britų taryba. Mūsų veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.