Paminklo išardymas. Architektūrinės, skulptūrinės ir medijų priemonės scenografijos keitimo atkūrimui

Architektūros fondas ir Nacionalinė dailės galerija kviečia į kūrybinių dirbtuvių ciklą, kurių metu menininkai, architektai ir medijų praktikai bendradarbiaus kurdami erdvinių struktūrų, kurios galėtų būti įrengiamos Vilniuje, projektinius pasiūlymus. Pirmieji dirbtuvių susitikimai vyks 2018 rugsėjo 14 ir 21 d., penktadieniais, Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22). Dirbtuvės yra šiuo metu vykstančio 23-iojo Architektūros [pokalbių] fondo ciklo „Miesto sąnariai ir raumenys: apie architektūros ir vaizduojamojo meno ryšius“ dalis. Daugiau informacijos apie ciklą: http://www.archfondas.lt/lt/pokalbiu.

Rugsėjo 14 d. dirbtuves ves olandų kuratorius, architektūros teoretikas ir garso menininkas Paulas Devensas. Dirbtuvių išvakarėse, rugsėjo 13 d. 20 val. NDG auditorijoje jis skaitys paskaitą apie savo įvietintų garso meno instaliacijų praktiką, kurioje apsijungia dėmesys architektūrai ir joje vykstantiems socialiniams procesams.

Rugsėjo 21 d. dirbtuves ves lenkų medijų meno tyrėjas, rašytojas ir kuratorius Ryszard W. Kluszczyński, rugsėjo 20 d. 20 val. paskaitoje NDG auditorijoje pristatysiantis savo tyrimus apie „antimemorialinę“ ir „antipaminklinę“ meno strategiją, paremtą šviesos skulptūrų formavimu, projektuojant jas ant valstybinių pastatų fasadų. Tiek pokalbius, tiek dirbtuves modernuos filosofė, menininkė ir kuratorė Niamh McDonnell dirbanti Airijoje, savo praktikoje taikanti Gilles‘o Deleuze‘o diagramos teoriją ir diagraminį medžiagos produkavimo metodą.

Po šių dviejų dirbtuvių seks tolesnis Niamh McDonnell vedamas trijų dirbtuvių ciklas, vyksiantis nuo spalio iki gruodžio, ir tapsiantis gruodį LTMKS projektų erdvėje „Sodų 4“ vyksiančios parodos dalimi.

Dirbtuvių metu bus tiriama archyvinė medžiaga, kurioje užfiksuotas Žaliojo tilto skulptūrų išardymas 2015 m., ieškant joje scenarijų ir medžiagos, kurie gali būti naudingi kuriant siūlytinas instaliacijų struktūras. Ši archyvinė medžiaga primena scenos dekoracijų keitimo vaizdinį – dekoracijos perdėliojamos mieste it teatro scenoje, kurioje galime įsivaizduoti veikianti ir judantį kūną, sąveikaujantį su miesto paviršiais ir ieškančio kelio per erdvę. Dirbtuvių metu bus tyrinėjamos įvairios scenografijos priemonės, kurias dirbtuvių dalyviai gali naudoti rekonstruodami archyvines skulptūrų reikšmes santykyje su vieta, susitelkdami į išardymo įvykį.

Projekto metu menininkams, architektams ir medijų praktikams bus siūloma bendradarbiauti kuriant galimų miesto instaliacijų projektinius pasiūlymus. Dirbtuvės pagrįstos idėja pamėgdžioti projektų konkurso procesą, kai kviečiama pateikti pasiūlymus naujam architektūros / skulptūros kūriniui, turinčiam pakeisti išardytą paminklą.

Dirbtuvės vyks anglų kalba. Planuojama dirbtuvių trukmė nuo 10 iki 17 val.