Jau antrus metus iš eilės Architektūros fondo mentorystės programa kūrybiškoms architektūros idėjoms remia kylančius talentus įvairiose erdvinės praktikos srityse bei kviečia kūrėjus iki gegužės 13 dienos atsiliepti į atvirą kvietimą ir prisijungti prie Eksperimentų platformos!

Eksperimentų platforma plečia architektūros lauką bei siekia atrasti naujus ir neišbadytus būdus nagrinėti temas, kurios peržengia pamatinių disciplinos žinių ribas. Šių metų platformos programa kviečia panirti į tris klausimus: „Ko mums reikia?“, „Ką mes turime?“ ir „Ko mes norime?“, kurie atveria tris tarpusavyje besijungiančius kelius dalyvių tyrinėjimams ir platformos programai.

TRIJŲ KLAUSIMŲ TEMA

Šių metų Eksperimentų platformos kryptis vadovaujasi trimis jau minėtais klausimais. Pirmasis klausimas „Ką mes turime?“ yra kvietimas pažvelgti į esamus išteklius, ugdyti ekologinį ir geopolitinį sąmoningumą bei tyrinėti funkcinę ir disfunkcinę dabartį. Antrasis klausimas „Ko mums reikia?“ veda link veiksmų, kurių būtų galima imtis dabar, kad turėti rytojų, ir sprendimų pirminiams poreikiams ir globalioms problemoms. Galiausiai, klausimas „Ko mes norime?“ skatina pasvajoti apie spekuliatyvią ateitį, asmeninius potraukius, o kartais ir susikoncentravimą į save, tolstant nuo architekto, kaip išvaduotojo, vaidmens.

Programoje pagrindinis dėmesys krinta individualiam ir kolektyviam mąstymui šiais klausimais. Turėdami tris skirtingas, kartais net priešingas, tačiau vienodai svarbias kryptis, dalyviai turėtų sutelkti dėmesį į individualius tyrinėjimo kelius, nagrinėti prieštaravimus ir įsitraukti į bendras diskusijas, taip praplėsdami erdvinių klausimų, persipynusių su platesniais kontekstais, supratimą. Programos tikslas yra glaudžiai susijęs su pagrindinio grupės ar individo tikslo atradimu, atsiribojant nuo universalių priemonių ir įprastų sprendinių erdvei ir aplinkai.

PLATFORMOS MENTORIAI

Šių metų Eksperimentų platformos mentorių komandą sudaro:

Architecture uncomfortable workshop

Budapešte įsikūręs architektūros biuras, vadovaujamas Dénes Emil Ghyczy ir Lukács Szederkényi. Be įprasto planavimo darbo, komanda nuolat stengiasi eksperimentuoti nedidelio mastelio projektuose. Viena didžiausių jų motyvacijų – šiuolaikinės liaudies architektūros supratimas. Jie nuolat ieško situacijų, kuriose komfortas atitinka realius žmogaus poreikius. Šiuo metu komanda dėsto architektūrą Budapešto Technologijos ir Ekonomikos universitete.

Erika Henriksson

Architektė, dirbanti architektūros, meno, amatų ir tyrimų paribyje. Jos kompetencijų sritys yra praktika pagrįstas tyrimas, sąryšių žinojimo formavimas ir nedidelio poveikio statybos metodai. Erikos darbuose pasikartoja ekologijos, socialinės, materialumo sąryšių temos, rūpestis ir paties gyvenimo kvestionavimas.

Miodrag Kuč

Tarpdisciplininio meno kūrėjas, urbanistikos teoretikas ir pedagogas, kurio darbuose tiriami kompleksiški sąryšiai tarp efemeriškų struktūrų, erdvinių apropriacijų ir miesto politikos. Miodrag studijavo miestų planavimą ir sociologiją Bauhaus universitete Veimare ir Tongji universitete Šanchajuje. Šiuo metu jis dirba hibridinės kultūros institucijos ZK/U Berlin (Menų ir urbanistikos centras, Berlyne) programų direktoriumi, tyrinėja kritinės miesto pedagogikos (ZEDucation) potencialą ir vietinių iniciatyvų vaidmenį tarpsektorinėje miesto plėtroje (Haus der Statistik).

Millonaliu

Klodiana Millona (Albanija) ir Yuan Chun Liu (Taivanas) yra erdvės praktikai, tyrinėtojai ir pedagogai, įsikūrę Roterdame. Jų veikla sutelkta į sankirtą tarp nematomumo erdvėje politikos ir nematomų erdvinių praktikų dominuojančiuose užstatytos aplinkos naratyvuose. Jų tyrimai kvestionuoja erdvinę trūkių ekologiją per persipynusius socio-politinių įsivaizdavimų skaitymus, kuriais tarpininkaujama erdvinėmis reprezentacijomis. Klodiana šiuo metu dėstytojauja Hagos Karališkoje meno akademijoje ir kartu su Yuan Chun domisi įvairiomis nepriklausomomis pedagogikos formomis.

PROGRAMOS INFORMACIJA

Eksperimentų platformos programa prasidės birželio mėnesį ir baigsis spalio pabaigoje. Per šiuos penkis mėnesius programos dalyviai gaus galimybę dalyvauti paskaitose, socialiniuose susibūrimuose, skaitymo užsiėmimuose ir kitose bendrose veiklose. Kiekvienas dalyvis, ar dalyvių grupė, turės mentorių, kuris padės vystyti idėją. Programos darbo kalba yra anglų.

ATVIRO KVIETIMO INFORMACIJA

Architektūros fondas kviečia visus ambicingus studentus, jaunus praktikus ir entuziastus pristatyti savo idėją eksperimentui ir prisijungti prie penkių mėnesių Eksperimentų platformos programos. Idėjas gali pateikti pavieniai asmenys arba grupės iki 4 žmonių.

Aplikacijai jums reikės:

● Eksperimento idėjos, kurią norite toliau plėtoti per penkis programos mėnesius. Ji turi būti pateikta viename A3 lape, kuriame gali būti tekstas, nuotraukos, eskizai ar kita raiškos forma, kuri geriausiai atitinka jūsų projekto idėją.

● Motyvacinio laiško (iki 500 žodžių, anglų k.), kuriame išdėstote savo ankstesnę patirtį ir motyvus plėtoti siūlomą idėją Eksperimentų platformos rėmuose.

Idėjos pristatymą ir motyvacinį laišką siųsti PDF formatu adresu eksperimentai@archfondas.lt.

Aplikacijos pateikimo terminas yra gegužės 13 d.

Atviro kvietimo rezultatus sužinosite gegužės pabaigoje.

Jei turite klausimų, drąsiai susisiekite su mumis adresu eksperimentai@archfondas.lt.

Architektūros fondo veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.