KUO POKALBIS ĮKVEPIANTIS?

Architektas kaip fasilitatorius sava veikla aktyvuoja ir suburia žmones, jų grupes, bendruomenes. Architektūra kaip įrankis bendruomenei burti. Kokia šių mainų tarp architekto ir bendruomenės vertė? Kaip tai praturtina architektūros kūrimą ir supratimą?


Rekomenduojamos knygos

ŠALTINIS

Ayn Rand

Guodos Bardauskaitės rekomenduojama knyga

Tai beveik 80-ties metų senumo grožinė knyga, gvildenanti amžinai aktualius vertybinius klausimus per architektūros prizmę. Knyga gali pasirodyti naivi ir idealistinė, bet tai, kas joje vaizduota kaip “juoda” ir “balta”, per laiką yra įgavę daugybę kitų atspalvių. Dėl to skaitinys tapo daugiasluoksniškesnis ir dar labiau vertas dėmesio.

MIESTAS KAIP ĮVYKIS: URBANISTINĖ KULTŪRINIŲ FUNKCIJŲ STUDIJA

Tomas S. Butkus

Dorotėjos Žiugždaitės rekomenduojama knyga

Tai knyga lydėjusi mane per magistro teorinės dalies dalį. Ši architekto bei menininko Tomo S. Butkaus monografija nagrinėja miesto kaitą globalių transformacijų fone – vėlyvojo kapitalizmo, poindustrinės urbanizacijos, tinklaveikos visuomenės erdvėje bei pažymi jog miestai yra ilgos ir sąmoningos, nors nevisuomet planingos žmonių kūrybos rezultatas. Pagrindinė urbanistinės reprodukcijos nuostata tai jog bet kuriame miesto urbanistinės struktūros taške vykstantis (arba jau įvykęs) procesas yra kūrybinis, to proceso vertę apibrėžia su juo susijęs kultūrinis, socialinis ir ekonominis kontekstas, o jo reikšmę lemia proceso įvykiškumo pobūdis ir mastas. Knygoje išsikiriama bendruomenių (arbatikruomenių) svarba miesto vystymuisi ir tai jog bendruomenės – svarbiausios visuomenės, kaip funkcionuojančio organizmo, ląstelės – reikšmė valstybės bei miesto valdymui Lietuvoje dar nėra suvokta.

SIBIRO HAIKU

Jurga Vilė, Lina Itagaki

Margaritos Kaučikaitės rekomenduojama knyga

Viena gražiausių (turinio ir atlikimo prasme) skaitytų knygų. Man tai pavyzdys ir įkvėpimas, kokie stiprūs dalykai gali gimti, kai susitinka skirtingų meno sričių kūrėjai – čia tekstas ir grafika yra neatsiejami ir veikia kartu. Knyga vaikams, bet visai nevaikiška – atvirai ir paprastai pasakojama apie tragišką trėmimų istoriją. Rekomenduoju ją visiems turėti ir skaityti, nes mane asmeniškai stiprina sunkių dalykų pažinimas, taip pat – padeda suprasti save, žmones ir pasaulį.

THE DECORATED DIAGRAM

Klaus W. Herdeg

Martyno Marozo rekomenduojama knyga 

Atsakydamas į kritiko Clemento Greenbergo užklausą „kodėl visi tie bjaurūs pastatai?“, Klausas Herdegas kaltę suverčia architektui V. Gropijui ir Harvardo dizaino krypties studijų programai. Herdegas teigia, kad daugelio garsiausių Amerikos architektų, studijavusių pas Gropijų-Philipą Johnsoną, I. M. Pei. Johną Johannseną, ir Edwardą Barnesą, darbai sukelia vizualinį susidomėjimą dėl beveik visiško dizaino nebuvimo, todėl moderniosios architektūros išraiška yra banali, sterili. Jis pagrindžia savo mintį kruopščiai palygindamas dešimtis pastatų.

Knygas rasite Architektūros fondo knygų lentynoje Nacionalinės dailės galerijos (NDG) dailės informacijos centre.