KUO POKALBIS ĮKVEPIANTIS?

Architektūra vystosi tiek, kiek vystosi visuomenė. Neišvengiamai kiekvienas yra supamas architektūrinės aplinkos kasdien. Kokios yra skirtingos architektūros edukacijos formos? Kaip architektūros mokoma universitete? Kodėl svarbu apie aplinkos kūrimą ir formavimą kalbėti jau mokykloje? Kiek architektūros vystymasis priklauso nuo visuomenės švietimo, architektūros suvokimo? Kodėl svarbu plėsti architektūros edukacijos lauką? Kokiomis aplinkybėmis ir formomis architektai kalba apie architektūrą? Kodėl svarbu architektui nuolat mokytis?


Rekomenduojamos knygos

ABYSSES

Pascal Quignard

Eglės Bazaraitės rekomenduojama knyga

Sunkiai šifruojami ir daugiasluoksniai, intensyvūs eruditiški tekstai. Juose balansuojama tarp asmeniškos dabarties ir universalios praeities, kurioje stengiamasi atrasti savo paties pradžią – praeitį iki atminties. Nesuprantamo, o gal tiesiog dar neįvardyto žanro kūrinyje be galo daug klasikinės Europos kultūrinių nuorodų, kuriomis autorius meistriškai žongliruoja, įtraukdamas skaitytoją į lyrišką, tačiau nė kiek nenostalgišką žaidimą koncepcijomis ir taip leisdamas pasijusti savo laiko dalimi. Tuo pačiu norisi rekomenduoti ir kitus šio autoriaus kūrinius.

METAMODERNISM: HISTORICITY, AFFECT, AND DEPTH AFTER POSTMODERNISM

Robin van den Akker, Alison Gibbons, Timotheus Vermeulen

Pauliaus Kliučininko rekomenduojama knyga

Tolimas šūvis, tačiau subalansuotas tiems, kurie toli plaukioja. Pavargusiems nuo ironijos ar tikintiems, kad nuoširdumas ar naivumas yra šiuolaikinės vertybės. Autoriai padeda apibrėžti dabartinį kultūrinį, socialinį, meninį lauką, kuris balansuoja tarp modernizmo ir postmodernizmo. Pateikia argumentuotą ir mokslišką dabarties interpretaciją. Tad įdomu, kurioje pozicijoje įterpiamas dizainas, architektūra, miestų, kraštovaizdžių ar jūrų planavimas.

DEVIATIONS: DESIGNING ARCHITECTURE: A MANUAL

Dirk Hebel, Dirk E. Hebel, Marc Angélil

Mato Šiupšinsko rekomenduojama knyga

Paprasta, papunkčiui per procesą vedanti instrukcija apie tai kaip žaisti architektūrinį mokymąsi. Knyga kvestionuoja įprastines architektūrinio projektavimo taktikas, bet jų negriauna. Greičiau jau palieka atpažįstamus dalykus kaip bazę nuo kurios saugiai atsispyrus galima keliauti tolyn į atvirus vandenis, apversti aukštyn kojomis procesus ir žaisti su atsitiktinumais.

KOMMUNEN IN DER NEUEN WELT 1740-1972

L. ir O. M. Ungers

Martyno Germanavičiaus rekomenduojama knyga

Architektas ir architektūros teoretikas 1968 m. O. M. Ungers su šeima paliko Berlyną ir išvyko gyventi į Jungtines Amerikos Valstijas. Šeimyninių kelionių metu kartu su žmona Liselotte jie surinko antropologinės medžiagos apie tenykštes komunas ir alternatyvius bendro gyvenimo modelius. Visa šie įspūdžiai ir istorinė Naujojo pasaulio utopijų raidos apžvalga sugulė į knygą, kuri tapo dažna rekomendacija architektams, besigilinantiems į architektūros kaip kolektyvinės formos ir skirtingų gyvenimo modelių sąryšius.

Knygą rasite Architektūros fondo knygų lentynoje Nacionalinės dailės galerijos (NDG) dailės informacijos centre.